Jak ocieplić strop na poddaszu nieużytkowym?

Poddasze nieużytkowe, czyli inaczej strych jest dość często spotykanym pomieszczeniem zarówno w starych, jak i nowych domach. Na strych chodzimy rzadko i raczej nie dbamy o jego odpowiednie ocieplenie, a to błąd. Odpowiednie ocieplenie poddasza poprawi sprawność energetyczną domu i obniży rachunki za ogrzewanie. Sprawdź, jak ocieplić poddasze nieużytkowe, by nie tracić ciepła.

Dlaczego warto ocieplić strop?

W przypadku poddaszy użytkowych – ocieplenie dachu jest sprawą obowiązkową. W przypadku poddaszy nieużytkowych wystarczy ocieplenie stropu. Jeśli strych służy jedynie jako przechowalnia przedmiotów, wystarczy zaizolować strop, aby uniknąć utraty ciepła i zmniejszyć koszty ogrzewania pomieszczeń na niższych kondygnacjach.

Dlaczego ocieplenie poddasza jest ważne?

Ciepłe powietrze unosi się do góry. Brak izolacji poddasza sprawia, że ciepło z niższych pięter ucieka przez dach. Jeśli zastosujemy izolację termiczną stropu na poddaszu – zatrzymamy ciepłe powietrze w domu.

Ocieplenie stropu – przykłady materiałów izolacyjnych

Do najczęściej wybieranych materiałów izolacyjnych należą styropian i wełna mineralna. Ciekawą opcją są również granulaty, które produkowane są z wełny skalnej, styropianu lub włókien celulozowych. Granulat wdmuchuje się przez specjalny otwór. Dzięki takiej aplikacji materiał izolacyjny dociera w nawet najtrudniej dostępne miejsca. Na stronie https://termo-strop.pl/izolacje-wdmuchiwane/ dowiesz się więcej o izolacjach wdmuchiwanych.

Wentylacja poddasza

W przypadku ocieplania stropu, niezależnie od użytego materiału izolacyjnego należy zadbać o odpowiednią wentylację. Materiały izolacyjne mogą tracić swoje właściwości na skutek zawilgocenia. Aby uniknąć problemu, warto wykonać specjalne otwory wylotowe przy dolnej krawędzi dachu lub przy ścianach szczytowych.

Ocieplenie poddasza nieużytkowego – warto o tym pamiętać

Poddasze nieużytkowe, czyli strych to miejsce, o którym często się zapomina. Jednak to bardzo ważne, aby zostało odpowiednio zaizolowane. Wybór materiału izolacyjnego może zależeć przykładowo od tego, z czego wykonany jest strop. Przy wyborze warto zasięgnąć opinii specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *