Jak odpowiednio zadbać o płytki z trawertynu?

Trawertyn jest kamieniem naturalnym, takim jak marmur, onyks, wapień i łupek. Tworzy się wokół złóż mineralnych, zwłaszcza w gorących źródłach i jaskiniach wapiennych, i ma jakość przypominającą marmur. Podłogi z trawertynu mogą być szczególnie piękne, ale aby tak się stało to trzeba najpierw o nie odpowiednio zadbać. Trawertyn jest podatny na pleśń i plamy z szamponu i mydła, ponieważ powierzchnia jest porowata i nierówna, trzymając wodę. Często pleśń i brud są pomijane podczas regularnego czyszczenia, ponieważ szmatka czyszcząca przesuwa się po szorstkiej powierzchni.

Odpowiednie czyszczenie

Usuń luźny brud, kurz lub gruz z powierzchni trawertynu za pomocą suchego, chemicznie wolnego mopa, gąbki kuchennej lub miękkiego ręcznika. Unikaj używania odkurzacza, ponieważ może to uszkodzić podłogę i pozostawić małe zarysowania. Aby uzyskać dokładniejsze czyszczenie, należy użyć mieszaniny ciepłej wody i środka czyszczącego. Po zakończeniu, dokładnie spłukać podłogę z mokrym mopem. Spłukiwanie trawertynu jest kluczowe, aby upewnić się, że nie pozostał żaden środek do czyszczenia kamienia, który może powodować niepożądane smugi i pozostałości. Trawertyn jest materiałem naturalnie porowatym, co pozwala cieczom i innym produktom wsiąkać w jego powierzchnię i pozostawiać niechciane plamy i zacieki. 

Aby usunąć plamy, zacznij od zakrapiania cieczy, aby usunąć jej nadmiar i wyczyść powierzchnię trawertynu łagodnym środkiem czyszczącym o neutralnym pH. Unikaj kwaśnych produktów lub tych, które zawierają amoniak, ocet lub wybielacz, ponieważ mogą one trwale uszkodzić lub odbarwić trawertyn. Trawertyn płytki jest zbudowany z organicznych związków kalcytu i w stanie naturalnym może z czasem tworzyć dziury i puste przestrzenie. Aby zapobiec powiększaniu się otworów i zbieraniu gruzu, można je wypełnić przy użyciu wypełniacza epoksydowego lub wypełniając je fugą. Wypełniacze epoksydowe będą lepiej pasować do gładkiej tekstury fabrycznie zainstalowanego wypełniacza trawertynu. Są one zazwyczaj barwione tak, aby pasowały do jasnych beżowych płytek. Płytka trawertyn jest znacznie bardziej wrażliwa niż granit na działanie substancji kwaśnych, takich jak wino, kawa, soki owocowe, sos pomidorowy, napoje gazowane, produkty toaletowe i środki czystości, które mogą wytrawić (zmatowić) wykończenie (zarówno na błyszczących „polerowanych” i matowych „szlifowanych” wykończeniach) lub zabarwić powierzchnię.

Dlatego tak ważne jest szybkie czyszczenie z użyciem właściwych środków chemicznych. Powierzchnie należy czyścić za pomocą gąbki lub miękkiej szmatki. Jedyne środki czyszczące, jakich należy regularnie używać, to ciepła woda do wytarcia okruchów i drobnych zabrudzeń, a następnie środek do czyszczenia kamienia raz dziennie (lub w razie potrzeby przy większych zabrudzeniach). Wytrzyj do sucha bawełnianą szmatką. Używanie łagodnego mydła od czasu do czasu (3-4 razy w roku) do czyszczenia trawertynu nie zaszkodzi kamieniowi, ale konsekwentne stosowanie spowoduje zmatowienie powierzchni warstwą mydła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *