Jak odrdzewić i pomalować ogrodzenie metalowe?

Ogrodzenie metalowe cechuje się dość dużą odpornością na działanie różnych czynników, jednak trzeba o nie dbać w odpowiedni sposób. Mowa tu m.in. o malowaniu we właściwy sposób, po uprzednim oczyszczeniu. W jaki sposób przeprowadzić taki proces? O czym pamiętać, malując ogrodzenie metalowe?

Dlaczego konieczne jest malowanie płotu metalowego?

Zdarza się, że podczas wznoszenia ogrodzenia metal nie został odpowiednio zabezpieczony. Zwykle ma to miejsce w sytuacji, gdy nie użyto odpowiedniej farby lub została ona nałożona nierównomiernie. Wówczas ogrodzenie może pokryć się rdzą, która wpływa negatywnie nie tylko na jego wygląd, lecz także trwałość. Z tego powodu tak ważne okazuje się regularne czyszczenie i malowanie metalowej konstrukcji.

Jaka farba na ogrodzenie metalowe sprawdzi się najlepiej?

Farba do ogrodzenia metalowego musi spełnić określone wymagania. Na rynku istnieją zarówno farby antykorozyjne, jak i dekoracyjne. Niektóre preparaty łączą w sobie obie te cechy. Ważne, by środek odpowiednio chronił powierzchnię ogrodzenia przed działaniem rdzy. Muszą być również odpowiednio trwałe i odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych.

Na rynku znaleźć można farby do malowania ogrodzeń w następujących wariantach:

  • alkidowe,
  • alkidowo-uretanowe,
  • poliuretanowe,
  • poliwinylowo-akrylowe,
  • chlorokauczukowe.

Farby do ogrodzenia metalowego mogą mieć również różne kolory i faktury. Warto dopasować je do pozostałych elementów pojawiających się na terenie danej posesji. Najczęściej stawia się jednak na odcienie szarości czy brązu. jeśli chodzi o wykończenie, istnieją warianty błyszczące, a także matowe oraz półmatowe – mówi specjalista z firmy Polifarb Łódź oferującej farby o wielu zastosowaniach.

Jak oczyścić ogrodzenie metalowe z rdzy?

Zanim rozpoczniesz malowanie płotu metalowego, konieczne okazuje się usunięcie rdzy. Jeśli zaniedbasz ten krok, szybko korozja pojawi się znowu, wychodząc spod farby. Aby usunąć rdzę, czasem trzeba zastosować silne preparaty, podczas gdy kiedy indziej wystarczą takie, które działają powierzchniowo.

Jeśli na ogrodzeniu pojawił się tylko nalot, można wykorzystać specjalny preparat odrdzewiający. W sytuacji, gdy problem jest poważniejszy, warto postawić na szlifowanie mechaniczne z wykorzystaniem ściernicy szczotkowej. Wówczas trzeba zadbać o to, by usunąć wszystkie zardzewiałe elementy. Jeśli jest to możliwe, rozmontuj całe ogrodzenie i wyczyść je osobno. Istnieją specjalne firmy zajmujące się oczyszczaniem takich części metodą piaskowania, co jest skuteczniejsze niż ręczne szlifowanie.

Malowanie płotu metalowego

Jak pomalować ogrodzenie metalowe?

Przed rozpoczęciem malowania ogrodzenia metalowego konieczne okazuje się jego odtłuszczenie. W tym celu można użyć specjalny rozpuszczalnik lub benzynę ekstrakcyjną. Trzeba usunąć też poprzednie powłoki malarskie.

Najłatwiej jest malować ogrodzenie metalowe z wykorzystaniem automatycznych pistoletów natryskowych. Jeśli jednak nie masz takich urządzeń, możesz zrobić to ręcznie. Trzeba pamiętać o tym, by robić to od góry, do dołu. Niektóre farby muszą być również rozcieńczone, szczególnie w sytuacji, gdy aplikujesz je z wykorzystaniem pistoletu. Z tego powodu malowanie płotu metalowego musi być zgodne z zaleceniami producenta danego preparatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *