Jak poprawnie używać szczelinomierza i jaki jego rodzaj wybrać?

Szczelinomierz to urządzenie, które sprawdza się w wielu gałęziach przemysłu oraz w warsztatach samochodowych; warto także posiadać egzemplarz w domu. Do czego używa się tego akcesorium i jak wybrać odpowiednie do naszych potrzeb?

Do czego służy szczelinomierz?

Odpowiedź na to pytanie jest z pozoru trywialna: szczelinomierz służy do mierzenia odległości pomiędzy dwoma elementami, które znajdują się bardzo blisko siebie. Warto jednakowoż wspomnieć o szerokiej gamie zastosowań tego produktu. Wykorzystuje się go podczas precyzyjnych prac podczas naprawy samochodu, a także w przedsiębiorstwach, które zajmują się produkcją różnego rodzaju maszyn. Szczelinomierz umożliwia chirurgicznie dokładne pomiary, dzięki czemu jest gwarancją poprawnie wykonanej naprawy.

Szczelinomierz – jakie są jego rodzaje?

Na rynku znaleźć można wiele modeli tego urządzenia; na jego produkcję decyduje się coraz więcej firm. Niezależnie jednak od wprowadzanych udogodnień wynikających z użytkowania czy ciekawych patentów, cały czas wyróżniamy dwa rodzaje szczelinomierzy.

Pierwszy, nieco bardziej powszechny to szczelinomierz listkowy. Swoją konstrukcją może przypominać scyzoryk lub tak zwany multitool – składa się z wielu niewielkich płytek, które są połączone ze sobą w jednym punkcie. Po rozstawieniu urządzenie to kojarzy się z wachlarzem. Metalowe elementy zostały posegregowane pod względem grubości. Aby zmierzyć wybraną szczelinę, należy wsuwać w nią po kolei płytki, aż w końcu trafimy na taką, która całkowicie wypełni przestrzeń, a my nie zmieścimy kolejnej.

Drugim rodzajem tego akcesorium jest szczelinomierz klinowy, który swoim wyglądem, jak sama nazwa mówi, przypomina długi klin. Jego koniec jest bardzo wąski, a następnie stopniowo się pogrubia, aż do nasady. Na jego powierzchni zobaczyć możemy miarkę, która umożliwia nam oszacowanie szerokości szczeliny z dużą dokładnością.

Jaki szczelinomierz kupić?

Wszystko zależy rzecz jasna od naszych potrzeb i wymagań. Oba rodzaje szczelinomierzy mają swoje niezaprzeczalne zalety, ale także pewne wady, które dostrzec można zwłaszcza podczas użytkowania. Szczelinomierz klinowy, dajmy na to, nie zawsze sprawdzi się tam, gdzie byśmy chcieli, ze względu na swoją dość pokaźną długość. W przypadku miejsc, które ograniczają nas swoją przestrzenią, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie szczelinomierz listkowy o znacznie mniejszych gabarytach.

Z pewnością zastanawiasz się, gdzie znaleźć najwyższej jakości szczelinomierz, który sprosta Twoim wymaganiom. Obecnie oferta jest na tyle obszerna, że wystarczy zerknąć na asortyment najbardziej polecanych sklepów branżowych, wśród których jest między innymi sklep z narzędziami Pronar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *