Jak poradzić sobie z nadmiarem wody deszczowej?

Duże opady deszczu są zmorą wszystkich właścicieli domków jednorodzinnych. Gleba nie jest w stanie pochłonąć całej wilgoci, a odprowadzenie deszczówki do kanalizacji jest płatne. Na szczęście wodę deszczową można odpowiednio zagospodarować, a przy okazji nieco zaoszczędzić.

Skuteczna ochrona

Podstawową zasadą jest zabezpieczenie domu przed deszczem. Nie oznacza to jedynie zapewnienia szczelności dachu czy poszczególnych ścian budynku. Konieczne jest także zamontowanie rynien, aby woda, która z nich spływa, nie gromadziła się na przykład na kostce przed domem lub w ogródku. Warto skorzystać z akcesoriów do rynien, które pomogą odprowadzić deszczówkę wprost do specjalnych pojemników. Zazwyczaj są one dość duże. Taką wodę będziemy mogli później wykorzystać na przykład do podlania ogrodu.

W sytuacji, gdy nie zamierzamy ustawiać w ogrodzie beczek na deszczówkę, powinniśmy się zastanowić nad innym rozwiązaniem. Jest nim wykorzystanie kanalizacji deszczowej. Wszystkie niezbędne elementy potrzebne do zamontowania instalacji znajdziemy na Uponor Infra. Zazwyczaj podczas budowania podobnej kanalizacji wykorzystuje się specjalne zbiorniki montowane pod ziemią.

Pamiętajmy, że według prawa nie możemy kierować strumienia wody na sąsiednie posesje. Sąsiad może oskarżyć nas o zniszczenia na działce. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest stworzenie kanalizacji deszczowej. Jej przygotowanie wymaga od nas odrobiny zaangażowania. Powinniśmy określić poziomy występujące na terenie naszej posesji i sprawdzić, gdzie ścieka woda. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu odpowiednio zagospodarujemy miejsce pod studzienki.

Warto czy nie?

Nadmiar wody deszczowej wcale nie musi być ogromnym problemem. Do wyboru mamy mnóstwo sposobów na to, by radzić sobie z tą kwestią. Większość z nich umożliwia nam wykorzystanie zgromadzonej wody w przyszłości. To bardzo ważne, ponieważ pozwala dbać o środowisko. Okazuje się, że deszczówka sprawdzi się nie tylko przy podlewaniu ogrodu. Będzie idealna także do mycia, a odpowiednio przechowywana (w czystych zbiornikach) nawet do prania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *