W lecie często zdarzają się fale upałów, podczas których temperatura jest naprawdę wysoka, a promienie słoneczne nie dają nam wytchnienia. Chwilową ulgę przynosi schowanie się w cieniu albo wejście do jakiegoś budynku. Jednak także w naszych mieszkaniach może panować wtedy nieprzyjemna duchota, utrudniająca normalne funkcjonowanie i uniemożliwiająca nocny wypoczynek. Jak sprawić, żeby przebywanie w domu podczas letnich upałów było przyjemne? Sprawdź kilka sprawdzonych rozwiązań!
Po pierwsze – korzystanie z profesjonalnej klimatyzacji
Najbardziej popularnym sposobem na upał jest zamontowanie w mieszkaniu klimatyzacji. To rozwiązanie wyróżnia się bardzo dużą skutecznością – wystarczy dosłownie kilka chwil, aby schłodzić daną przestrzeń do dowolnej temperatury, która będzie dla nas komfortowa. Może wydawać się, że początkowo jest to dość duża inwestycja, jednak należy mieć na uwadze, że z urządzenia tego korzysta się później przez kilka lat. Dobrym wsparciem mogą okazać się także wentylatory.
Po drugie – wietrzenie mieszkania o odpowiednich porach
Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że duchota w sypialni, czy salonie, może być równie uciążliwa, co zbyt wysoka temperatura. Dlatego warto pamiętać o regularnym wietrzeniu mieszkania. Jednak latem nie powinno się czynić tego o dowolnej porze. Najlepiej otworzyć okna nocą, kiedy zwykle jest najchłodniej, ewentualnie z samego rana lub wieczorem.
Po trzecie – zabezpieczenie okien
Wiele osób stawia również na zabezpieczenie okien – umieszcza na nich białe tkaniny, okienną folię przeciwsłoneczną, białe i grube zasłony, żaluzje wykonane z dwuwarstwowego materiału lub rolety. Jeśli korzysta się z tej ostatniej opcji, dobrym posunięciem jest zadbanie o to już wtedy, gdy wykonuje się montaż okien. We Wrocławiu, Krakowie, czy Poznaniu bez przeszkód można znaleźć profesjonalne ekipy zajmujące się instalacją rolet zewnętrznych chroniących przed słońcem.
Po czwarte – stworzenie zielonej enklawy w mieszkaniu
Latem, jak i o każdej innej porze roku, pozytywny wpływ na stan powietrza mają również rośliny. Im więcej będzie ich w Twoim mieszkaniu, tym lepiej. Podczas upałów szybko przekonasz się, że w pokojach, w których nie brakuje paprotek, kaktusów, czy difenbachii, bardziej chce się spędzać czas.
Po piąte – dbanie o swobodny przepływ powietrza
Warto mieć na uwadze, że istotne jest także zagwarantowanie przepływu powietrza w mieszkaniu. Wychodząc z domu, warto pootwierać drzwi do poszczególnych pomieszczeń, aby gorące powietrze nie gromadziło się w jednym miejscu.
Obniżanie temperatury w mieszkaniu podczas upałów – podsumowanie
Letnia aura daje Ci się we znaki? W dzień jest tak gorąco, że brakuje Ci energii do działania, a nocą panuje taka duchota, że nie możesz spokojnie się wyspać? Twój dom musi stać się schronieniem z prawdziwego zdarzenia, w którym znajdziesz przynajmniej odrobinę chłodu. Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, przetrwanie upałów na pewno okaże się dużo prostsze.
Źródło zdjęć: freepik.com