Jak skutecznie naprawić dach po kunie?

Wystarczy, że będzie się miało nieodpowiednio zabezpieczony kurnik, a sprytna kuna szybko znajdzie sposób na wyciągnięcie z niego ptactwa, które stanie się jej pożywieniem. Wykradnie też owoce z ogródka, szczególnie ceni sobie borówki, maliny i czereśnie. Na tym jednak nie koniec problemów. Kuny bardzo chętnie zadomowią się na poddaszu, niszcząc izolację, znosząc na strych swoje zabite ofiary i zanieczyszczając wszystko swoimi odchodami. Należy temu przeciwdziałać, pozbyć się jak najszybciej kun ze swojego domu i naprawić szkody, które zdążyły wyrządzić. Po naprawieniu izolacji trzeba zadbać o środki odstraszające kuny, aby ponownie nie zagnieździły się na dachu.

Po czym poznać obecność kuny na strychu?

Kunę bardzo trudno jest zauważyć w dzień, bo wychodzi na polowanie po zmroku. Ponadto ma szatę o ciemnym zabarwieniu, co jeszcze bardziej utrudnia dostrzeżenie jej. Porusza się niezwykle cicho, nietrudno też pomylić ją z kotem. Kuny są w stanie skakać na nawet trzy metry wysokości, wspinaczka nie jest dla nich żadnym wyzwaniem. Wystarczy niewielka szczelina w dachu, aby przedostały się na poddasze i uwiły gniazdo. Izolacja nie stanowi dla kuny żadnej przeszkody, zostanie zniszczona przy pomocy silnych łap i niezwykle ostrych zębów. Zwierzę to porusza się bardzo cicho, ale na poddaszu zachowuje się wręcz odwrotnie, jest bardzo hałaśliwa, walczy ze swoimi towarzyszami. Do problemów zalicza się jeszcze niszczenie izolacji, przegryzanie kabli, zanieczyszczanie całego poddasza. Odchody tego zwierzęcia mają bardzo nieprzyjemną woń. Obecność kun można też poznać po martwych zwierzętach w okolicy ich kryjówki, bo znoszą one swoje ofiary i kolekcjonują je. Nierzadko jest tak, że kuna zagnieżdża się także w samochodzie, co wiąże się z uszkodzonymi przewodami

Jak pozbyć się kun?

Kuny mają wrażliwy węch, można spróbować odstraszyć je za pomocą psiej sierści, musi być ona jednak świeżo wyczesana. Alternatywą będą gotowe preparaty na kuny o zapachu odstraszającym te zwierzęta. Na zmianę można też wieszać kostkę do WC, która również jest bardzo nieprzyjemna dla kun. Kluczową kwestią w przypadku tego typu metod jest to, aby nie pozostawić na przedmiotach swojego zapachu. Pomoże też żywołapka, w której znajdzie się przysmak. Złapaną kunę należy wywieźć jak najdalej od domu. Do dyspozycji są też różne odstraszacze dźwiękowe, które wytwarzają specjalne ultradźwięki. Niestety na dłuższą metę takie rozwiązanie się nie sprawdzi, bo kuna z czasem się do nich przyzwyczai. Bardzo skutecznym sposobem na kuny jest elektryczny pastuch, który instaluje się wzdłuż okapów przy rynnach. Jest to bezpieczny sposób zarówno dla domowników, jak i zwierząt, bo nie wyrządza nikomu krzywdy, ale skutecznie odstrasza osobniki.

Na czym polega naprawa dachu po kunie?

Metod naprawy dachu po kunie jest wiele, a jedną z nich stanowi wdmuchiwanie izolacji pod wysokim ciśnieniem przez wykonane wcześniej otwory. Można to zastosować wyłącznie w przypadku nieuszkodzonej folii paroprzepuszczalnej. Na korzyść techniki ciśnieniowej przemawia szybkość wykonania, fachowcy zajmą się tym w trybie niemalże błyskawicznym. Jeszcze tego samego dnia dach zostanie w całości naprawiony i zabezpieczony przed ponowną inwazją kun. Znika konieczność ponoszenia wysokich kosztów związanych z przełożeniem poszycia izolacyjnego. Starą wełnę mineralną trzeba zdjąć, jest ona dla kun przyjemnie miękka i ciepła. Należy zastąpić ją wełną celulozową, która ma w swoim składzie między innymi bor podrażniający śluzówki kun. Powierzając naprawę dachu profesjonalnej ekipie, można uchronić się przed koniecznością ściągania płyt gipsowo-kartonowych, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Wystarczy zaledwie kilka godzin, aby w sposób małoinwazyjny usunąć wszelkie szkody spowodowane przez kuny. Zwierzęta te niszczą materiały izolacyjne, membranę dachową, folię paroizolacyjną, kable elektryczne i antenowe.

Fachowcy dokonają analizy uszkodzeń i określą zakres niezbędnych prac. Następnie ustalą na podstawie zebranych danych najlepszy sposób odstraszania kun. Po pozbyciu się ich z poddasza będzie można przystąpić do zabezpieczenia dachu i naprawy zniszczonej izolacji. Zdjęcia termowizyjne i odkrycie połaci dachowej wystarczą do ocenienia skali zniszczeń i dobrania właściwej technologii. Zanim przejdzie się do naprawy trzeba oczywiście usunąć odchody i wszystkie pozostałości po kunie, zdewastowany materiał izolacyjny. Fachowcy naprawią membranę dachową, uczelnią dach za pomocą metalowej siatki. Kolejnym krokiem będzie uzupełnienie ubytków w materiale izolacyjnym, wdmuchując pod ciśnieniem celulozę. Warto też od razu zamontować odstraszacz w postaci pastucha elektrycznego na kuny. Świetnie sprawdzi się również siatka dachowa na kuny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *