Karaluchy bywają uciążliwym problemem. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że wywołują wiele chorób, do których zalicza się cholera, dur brzuszny czy nawet wirusowe zapalenie wątroby. Warto więc poznać skuteczne sposoby, jak się ich pozbyć.
Metody zwalczania karaluchów – jakie są najskuteczniejsze?
Karaluchy w domu mogą pojawić się naprawdę szybko i wcale nie oznacza to, że w domu panuje bałagan. Otóż wystarczą tylko małe resztki jedzenia i niestety karaluchy mogą zagościć w Waszym domu. Przez to, że są niebezpieczne należy podjąć działanie, które pozwoli unicestwić je raz na zawsze. Możecie np. spróbować środków domowych, do których zalicza się olejek miętowy czy cytrynowy. Wystarczy kilka kropel umieścić w miejscach, gdzie pojawiają się owady. Kolejnym skutecznym sposobem jest mieszanka wysuszonego gipsu z cukrem. Ponadto soda wymieszana z cukrem również zwabia karaluchy. Po spożyciu tej białej mikstury robaki giną.
Jak rozpoznać karaluchy?
Choroby przenoszone przez karaluchy są naprawdę niebezpieczne. Warto też wiedzieć jak wyglądają te insekty. Przede wszystkim karaluchy mają głowę niezbyt oddzieloną od tułowia. Mierzą od 17 do 29 mm. Do tego posiadają ciało lekko spłaszczone o brunatno-czarnym zabarwieniu. Uwielbiają ciepłe i wilgotne pomieszczenia. Trzeba jeszcze wiedzieć, że samica składa od kilku do kilkunastu jaj i co gorsza jedna samica w ciągu roku może złożyć nawet 200 jaj. Wyobraźcie sobie, że karaluchy potrafią przetrwać bez pożywienia nawet kilkadziesiąt dni i są 100 razy bardziej odporne na promieniowanie radioaktywne niż człowiek. Pewnie zastanawiacie się też jak zapobiegać karaluchom w domu. Przede wszystkim trzeba sprzątać. Nie można także pozostawiać resztek jedzenia.
Skuteczne sposoby walki z karaluchami
Metody zwalczania karaluchów są różne. Przede wszystkim pamiętajcie, że trzeba uszczelnić wszystkie szczeliny, tak aby owady nie miały się gdzie gromadzić. Skuteczna jest lampa rażąca, która zabija prądem. Ma ona stosunkowo daleki zasięg, nawet 850 m2. Możecie też spróbować trucizny, choćby w formie żelu. Bardzo skuteczny jest też spray, który jest biobójczy. Efekt może utrzymywać się nawet kilka miesięcy. Jeżeli karaluchów jest naprawdę dużo, to niestety konieczna może być dezynsekcja profesjonalnymi metodami.