Kupno takich elementów, jak bloczki wentylacyjne, pustaki ceramiczne itp. nigdy nie jest łatwe. Zwłaszcza, że wyboru nie brakuje. Szczególnie duże problemy z optymalnym zrealizowaniem tego zadania mają osoby, które nie do końca znają ten temat. O czym trzeba zatem pamiętać wybierając pustaki ceramiczne? Najważniejsze kwestie zostały przedstawione w poniższym artykule.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że pustaki ceramiczne różnią się między sobą pewnymi aspektami. Nie chodzi nam wyłącznie o markę producenta. Wyróżniamy między innymi pustaki ceramiczne tradycyjne oraz szlifowane. Jakie tutaj występują różnice? Pierwsze z nich są murowane na normalną spoinę o grubości mniej więcej 12 mm. Z kolei pustaki ceramiczne szlifowane są murowane na cienkowarstwową zaprawę klejową albo zaprawę pod postacią zwykłej pianki. Na rynku można spotkać elementy tego typu, które mają na przykład wysoką izolacyjność akustyczną. Takie pustaki ceramiczne albo bloczki ceramiczne powinny być wybierane przez osoby, które chcą zagwarantować sobie ciszę i spokój. Niektóre elementy z opisywanej kategorii są wypełnione wełną mineralną albo styropianem. Po co stosuje się takie materiały termoizolacyjne? Tego typu pustaki ceramiczne bardzo dobrze sprawdzają się na przykład do budowy ścian jednowarstwowych. W sklepach z tym asortymentem można również spotkać pustaki ceramiczne różniące się kształtem (wpływa to na sposób wykonywania prac przez firmy budowlane).
Jakie aspekty koniecznie trzeba brać pod uwagę wybierając pustaki ceramiczne? Między innymi jest to wytrzymałość oznaczona przy pomocy klasy. Najlepiej, aby ten parametr był możliwie jak największy. Gwarantuje to po prostu większą wytrzymałość. Należy zweryfikować również – przed dokonaniem zakupu – współczynnik przewodzenia ciepła. Oznacza on po prostu izolacyjność termiczną. Im współczynnik przewodzenia ciepła jest niższy, ten konkretny materiał ma lepsze właściwości izolujące. Ważna jest też izolacyjność akustyczna. Łatwo domyślić się, że im wyższy parametr, tym można zagwarantować sobie lepsze tłumienie hałasu dochodzącego z zewnątrz. Jest to szczególnie ważny aspekt w przypadku osób, które mają zamiar budować domy niedaleko ruchliwej ulicy albo blisko sąsiedniego budynku itp.