Z regulacją kąta oparcia, wytrzymały, estetyczny. Jaki powinien być leżak ogrodowy? Te i wiele innych pytań zadaje sobie każdy, kto stoi przed zakupem. Teoretycznie liczy się na pierwszym miejscu wygoda użytkowania, bo to w końcu mebel, który posłuży do relaksu. W praktyce jednak na tę wygodę składa się wiele czynników. Na jakie elementy warto zwracać uwagę podczas wybierania leżaka ogrodowego? Z jakiego powinien być materiału i który model będzie pasować do aranżacji zielonej przestrzeni?
Wygoda użytkowania, czyli regulowane elementy
Za wygodę użytkowania będzie w dużej mierze odpowiadała możliwość regulacji oparcia. Innej bowiem pozycji potrzebujemy do opalania się na leżaku, odpoczywania po pływaniu w basenie, a odmiennej, gdy chcemy poczytać książkę, skorzystać z opcji przeglądania Internetu w smartfonie lub porozmawiać z osobą będącą obok. Tego typu modele można znaleźć w sklepie https://bazkar.pl/.
Poza regulowanym oparciem przyda się możliwość skorzystania z podnóżka. Jeszcze lepiej, jeśli i on nie jest elementem stałym, lecz pozwalającym na ułożenie pod kątem najbardziej dogodnym dla użytkownika.
Im więcej możliwości regulacji, tym większa wygoda korzystania z leżaka ogrodowego. I wcale nie trzeba tutaj szukać wśród ekskluzywnych, drogich modeli.
Wymiary
Nie bez znaczenia są wymiary. Leżak ogrodowy powinien mieć minimum 50 cm szerokości oraz minimum 160-170 cm długości. Najlepiej przetestować kilka modeli w sklepie, bo czasem centymetr bądź dwa więcej czy mniej zrobią kolosalną różnicę. Kupowanie bez przymiarki, bez zwracania uwagi na szerokość i długość, może skutkować kompletną niewygodą korzystania z leżaka.
Podłokietniki
Nie wszystkie modele leżaków oferują podłokietniki. Gdy mebel ten służy nam tylko do krótkiego odpoczynku, relaksowania się podczas opalania, i nie mamy w zwyczaju spędzać w nim dużej ilości czasu, np. z książką w ręku, można się obejść bez podłokietników.
Podłokietniki będą jednak niezbędne do relaksu, gdy na leżaku spędzamy sporo czasu – czytając, korzystając z telefonu, trzymając w dłoni szklankę z orzeźwiającym napojem. Ten element zagwarantuje odciążenie rąk, czyli uczyni leżak maksymalnie wygodnym.
Z jakiego materiału powinien być wykonany leżak?
Liczy się trwałość, bo przecież chcemy z leżaka korzystać znacznie dłużej niż jeden sezon. O tym, jak sprawdzają się meble ogrodowe wykonane z różnych materiałów, poczytamy na stronie http://4budowlani.com.pl/.
Podstawowa wiedza o poszczególnych materiałach da nam jednak ogląd na to, czego potrzebujemy i jak dany produkt sprawdzi się w ogrodzie.
Wśród popularnych modeli znajdziemy leżaki ogrodowe drewniane. Najtrwalsze są te bazujące na drewnie egzotycznym. Niestraszny im nawet mróz, choć przechowywanie zimą w warunkach zewnętrznych, wymaga zastosowania pokrowca ochronnego. Pozostałe meble drewniane należy regularnie impregnować i konserwować, aby nie straciły na swoich właściwościach. Odwdzięczą się za to wygodą oraz wyjątkową estetyką, która pasuje do każdego ogrodu, zarówno minimalistycznego, jak i w klimacie vintage.
Modne są obecnie leżaki bazujące na technorattanie. To droższa opcja, za to charakteryzująca się lekkością, naturalnym wyglądem i bardzo dużą trwałością. Mowa bowiem o specjalnie wzmocnionym tworzywie sztucznym.
Trwałe i estetyczne oraz wygodne modele leżaków, to także te wykonane z aluminium. Są lekkie, niezbyt obszerne, często łączone z innymi materiałami. Wygodne i oferujące nierzadko bardzo ciekawe kształty, dlatego spełnią oczekiwania tych, którzy szukają unikalnych mebli ogrodowych.
Styl ogrodu a leżak
Materiał, z którego wykonany jest leżak ogrodowy, determinuje jego estetykę. Do tego dochodzą kolory, wzory i kupowane zazwyczaj w zestawie, ewentualnie osobno, materace na leżak. Kolorami i wzorami można bardzo dużo zdziałać, dopasowując ten mebel do stylu przyjętego pośród zielonej przestrzeni.
Choć drewno wpisuje się w klasykę, a technorattan i aluminium w minimalizm i nowoczesność, zestawić je można praktycznie dowolnie. Wystarczy zadbać o aranżacyjną równowagę w ogrodzie.