Jak wybrać okna dachowe na poddasze?

Aby na poddaszu było wystarczająco dużo światła, trzeba wybrać odpowiednie okna dachowe. Jaki ich rodzaj sprawdzi się najlepiej?

Jakie okna najlepiej doświetlą poddasze?

Aby zapewnić poddaszu odpowiednie doświetlenie światłem naturalnym, najlepiej spisują się okna połaciowe. Umieszczane są w połaci dachu, a otwierają się najczęściej, obracając się dookoła poziomej osi, która przechodzi przez ich środek. Dzięki ich pochyłemu ustawieniu wpuszczają więcej światła niż okna pionowe, trzeba jednak dobrać je odpowiednio. Im mniejszy jest kąt nachylenia dachu, tym okno powinno być dłuższe.

Trzeba zwrócić uwagę również na wysokość ścianki kolankowej. Jest to ważne, ponieważ im wyższa ona jest, tym wyżej znajdować się będzie dolna krawędź okna. Żeby zatem zapewnić dobrą widoczność, pod oknem połaciowym dobrze jest wstawić dodatkowo okno pionowe, by stworzyć zestawienie kolankowe.

Jak otwierają się okna dachowe?

Oczywiście okna dachowe muszą być dobrze dopasowane, różne rodzaje znajdziesz na homebook.pl/produkty/okna-dachowe – warto więc rozważyć wszelkie „za” i „przeciw” nim podejmie się decyzję. Jak już napisaliśmy, najpopularniejsze są te, które otwierają się wokół osi obrotu w połowie swojej wysokości. Są to tak zwane okna obrotowe.

Decydując się na nie, trzeba mieć na uwadze, żeby zamontować je dość wysoko. W przeciwnym razie podczas ich otwierania będziemy musieli się cofnąć. Jeżeli nie mamy wyjścia i musimy umieścić okno nisko, możemy poradzić sobie z problemem, montując okna o podwyższonej osi obrotu, znajdującej się w 3/4 wysokości.

Okna obrotowe to jednak nie jedyne, które są dostępne. Możemy zamontować też okna obrotowo-uchylne, dające więcej możliwości. Mają one przełącznik, który sprawia, że można je otwierać na dwa sposoby – obracając wokół osi albo uchylając do góry. Trzeba jednak zwrócić uwagę, gdzie okno ma zamontowaną klamkę. W przypadku górnego mocowania, dużej długości okna i wysokiej ścianki kolankowej, nie będziemy mogli swobodnie do niej sięgnąć. W takim wypadku do otwierania będzie musiał posłużyć nam drążek.

Okna mogą też otwierać się na bok. Są to okna wyłazowe. Są wygodnym wyjściem na dach, z którego korzystają na przykład kominiarze. Na poddaszach montowane są też specjalne okna balkonowe. Górne skrzydło takiego okna uchyla się do góry, a dolne do przodu, dzięki czemu z dachu można oglądać okolicę niczym z balkonu.

Okna dachowe drewniane czy plastikowe?

Okna połaciowe produkuje się z PCW albo z drewna, zwykłego lub powlekanego tworzywem sztucznym. Drewniane uważane są za lepsze. To dlatego, że zbudowane są z tego samego materiału co więźba dachowa, więc w podobny sposób pracuje pod wpływem wilgoci, wiatru i zmian temperatury.

Okna plastikowe lub drewniane powleczone tworzywem sztucznym lepiej jednak sprawdzają się w łazience, ponieważ są odporne na działanie wilgoci, co jest szczególnie ważne, jeśli nie mamy w łazience dobrej wentylacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *