Jak wybrać stół do jadalni?

Jadalnia to miejsce, w którym gromadzą się domownicy przy posiłku. W niej spędzają razem czas, wymieniają poglądy i dzielą się refleksjami z przebytego dnia. Wszystko dzieje się przy stole, gdyż to on jest centrum jadalni. Nic dziwnego, że jego wybór może nastręczać wiele trudności, taki mebel musi być bowiem dopasowany do wnętrza i ilości osób. Podpowiadamy jak dobrać stół do jadalni.

Stoły do jadalni – czym kierować się przy ich wyborze?

Jadalnia to główne miejsce, przy którym gromadzą się domownicy. Stoły do jadalni muszą być zatem wygodne, funkcjonalne i dopasowane do wnętrza. Samo natomiast jadalnia może być urządzona w pokoju lub w kuchni. Jeśli posiadasz małą kuchnię i pełni ona funkcję jadalni, ustaw stół przy ścianie. Pamiętaj, że aby wygodnie siedzieć przy stole, odległość od krawędzi powinna wynosić 80 centymetrów. Natomiast 120 centymetrów to wymarzona długość, aby przy stole mogły usiąść dwie osoby. Bardzo często jadalnia jest urządzona w salonie. Wtedy wnętrze można potraktować jako pokój do przyjmowania gości.

Stoły do jadalni warto zatem wybrać, kierując się ilością osób, stylem pomieszczenia i indywidualnymi potrzebami domowników.

Różne kształty stołów do jadalni

Stoły do jadalni mogą mieć różne kształty, wybór jednak warto uzależnić od aranżacji wnętrza. W małych mieszkaniach doskonale sprawdzą się te okrągłe, gdyż optycznie powiększą pomieszczenie. Najlepiej zaprezentują się, kiedy będą umieszczone na środku pokoju, nieco gorzej pod ścianą lub w kącie. Okrągłe stoły pozwalają zachować równe odległości pomiędzy siedzącymi, co sprawia, że mają oni tyle samo miejsca. Warto wspomnieć, że taki stół jest wygodny i bezpieczny. Sprawdzi się, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci.

Najbardziej popularnymi stołami do jadalni są stoły prostokątne. Pasują praktycznie do każdego wnętrza, czy to klasycznego, czy nowoczesnego. Świetnie nadadzą się do kuchni, jak i do salonu, zawsze też będą wyglądały elegancko. Kolejnym plusem prostokątnych stołów do jadalni jest to, że przy każdym ustawieniu (przy ścianie, na środku, w kącie) zapewniają komfort osobom przy nich siedzącym.

Rozkładane stoły do jadalni – nowoczesne rozwiązanie do małych mieszkań

Na rynku nieruchomości coraz bardziej popularne stają się małe mieszkania (najczęściej o metrażach od 40 do 50 metrów kwadratowych). Chociaż zadowalają się nimi niewielkie rodziny, małe wnętrza wymuszają oszczędność miejsca. Dlatego świetnym rozwiązaniem w takim wypadku mogą okazać się rozkładane stoły do jadalni. Są nie tylko nowoczesne, ale także łatwo je dostosować do ilości osób przy nich zasiadających. Rozkładane stoły do jadalni mają wiele plusów, a przede wszystkim są bardzo uniwersalne. Doskonale pasują do kuchni czy jadalni urządzonej w salonie. Powiększona przestrzeń blatu sprawi, że przy stole bez problemu pomieszczą się nie tylko domownicy, ale i goście.

Jakie blaty stołów do jadalni wybrać?

Sklepy z wyposażeniem wnętrz proponują bardzo bogatą ofertę, jeśli chodzi o materiał wykonania stołów do jadalni. Do wyboru są stoły drewniane, szklane, metalowe, z tworzyw sztucznych. Te ostatnie często posiadają designerskie kształty i formy. Wybierając stoły do jadalni, warto zwrócić także uwagę na rodzaj blatu. Modnym rozwiązaniem może okazać się stół do jadalni z kamiennym blatem. Będzie on odporny na wilgoć, zarysowania i łatwy do wyczyszczenia. Niestety jego minusem może okazać się to, że będzie drogi i dość ciężki.

Kolejny rodzajem blatu jest blat drewniany, który łatwo odnowić, a jeśli wybierze się twarde drewno, będzie także wytrzymały.

Blaty laminowane są natomiast odporne na zaplamienia oraz wysoką temperaturę. Wybierając blaty z płytek ceramicznych i drewna należy bardzo uważać, gdyż łatwo je uszkodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *