Jak wykończyć ściany i podłogi w gabinecie lekarskim

Projektowanie ścian i podłóg w gabinetach lekarskich musi odbywać się z poszanowaniem obowiązujących norm prawnych. Norma to jednak tylko minimum. Co zrobić, aby gabinet stał się miejscem naprawdę przyjaznym?

Zaprojektowanie nowego gabinetu wymaga rozważenia funkcjonalności i ergonomii projektowanych przestrzeni, kwestii budowlano-materiałowych oraz prawnych. Na każdym z etapów aranżacji gabinetu dla lekarza można skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań technologicznych. Projektant wnętrz ma dużą swobodę w dobieraniu estetyki wnętrza. Jednak jest ograniczony przez wymogi funkcjonalne.

W celu ułatwienia utrzymania w czystości, ściany w gabinetach lekarskich i dentystycznych są wykańczane materiałami gładkimi i zmywalnymi. Mogą to być niektóre typy farb odpornych na zmywanie i szorowanie, w tym również farby do efektów specjalnych. Mogą to być wielkopowierzchniowe fototapety, szczególnie te laminowane, a mogą to być na przykład klasyczne płytki ceramiczne.

Wykończenia ścian w gabinetach lekarskich i dentystycznych muszą być odporne nie tylko na detergenty, ale w dużej mierze także na substancje chemiczne, które są składnikami substancji używanych do dezynfekcji pomieszczeń.

Jeśli chodzi o materiały na podłogę, projektant ma znacznie mniejszą swobodę niż w przypadku ścian. W tym przypadku prawie zawsze wybierane są płytki ceramiczne albo wykładziny elastyczne. Pierwsze są łatwe do utrzymania w czystości, ale mogą być śliskie, jeśli są wilgotne. Ponadto są zimne w dotyku.

Natomiast wykładziny elastyczne wydają się często niewystarczająco prestiżowym wykończeniem – nazbyt kojarzą się z gabinetami sprzed lat, więc ich użycie, choć jest technicznie możliwe, wymaga od projektanta zaangażowania wielu środków do pokonania niekorzystnego wrażenia.

Podłoga w gabinecie lekarskim jest często myta i nierzadko do tego celu używa się środków chemicznych o dość agresywnym działaniu. Dlatego niezbędne jest stosowanie wysokiej jakości wykończeń odpornych na wilgoć, detergenty i inne substancje chemiczne.

Opracowanie: redakcja SerwisZOZ.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *