Jak zabezpieczyć meble ogrodowe z pomocą impregnatu do drewna?

Drewniane meble ogrodowe wymagają naszej troski przez cały rok. Muszą być odpowiednio zabezpieczone impregnatem do drewna zarówno wtedy, gdy stoją na zewnątrz, jak i podczas przedsezonowego pobytu w komórce czy piwnicy. W obu tych sytuacjach bowiem narażone są na szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć, zmiany temperatury, bakterie i grzyby. Sprawdź, czym najlepiej zabezpieczyć Twój komplet wypoczynkowy.

Kilka słów o zagrożeniach

Wiemy już, że stan mebli ogrodowych może pogorszyć się i wtedy, gdy są pod dachem, i kiedy korzystamy z nich na zewnątrz. Niebezpieczne czynniki podzielić można na dwa rodzaje: biotyczne i abiotyczne. Te pierwsze dotyczą zagrożeń związanych z fauną i florą; przede wszystkim grzybów i bakterii, ale także roślin oraz zwierząt. Pod drugą kategorię podpadają wszystkie uszkodzenia wywoływane działaniami atmosferycznymi, w tym deszczem i promieniowaniem UV.

Drewno budowlane jest klasyfikowane właśnie według tych zagrożeń. To, z którego powstają meble ogrodowe, zalicza się do klasy III, narażonej przede wszystkim na szkodliwe warunki pogodowe.

Jak działa impregnat do drewna?

Impregnat to produkt zaprojektowany specjalnie do ochrony drewnianych mebli i elementów architektonicznych. Impregnat do drewna (www.farbyjedynka.pl) z woskiem marki Jedynka zawiera trzy aktywne żywice, z których każda spełnia inne zadanie. Żywica polisacharydowa sprawia, że specyfik łatwiej dopasowuje się do struktury chemicznej malowanej powierzchni. Olej lniany odpycha wilgoć, natomiast żywica alkidowa odpowiedzialna jest za utworzenie szczelnej powłoki. Dodatkowe korzyści stosowania impregnatu Jedynki to ochrona przed promieniowaniem UV oraz działaniem mikroorganizmów.

Zabezpieczanie mebli krok po kroku

Zanim rozpoczniemy malowanie mebli ogrodowych impregnatem, należy oczyścić ich powierzchnię. Powinna być ona sucha, bez śladów żywicy oraz plam z oleju czy wosku. Wszystkie ubytki i szczeliny muszą być uzupełnione; te większe z pomocą wstawek z drewna, do tych mniejszych wystarczy masa szpachlowa.

Produkt trzeba dokładnie wymieszać po otwarciu puszki. Aplikujemy go pędzlem, pamiętając o tym, by rozcierać impregnat zgodnie z rysunkiem słojów drewna. Po nałożeniu pierwszej warstwy odczekujemy około 6 godzin (do pełnego wyschnięcia), potem nakładamy warstwę drugą.

Dlaczego warto zatroszczyć się o ochronę?

Impregnat do drewna z woskiem marki Jedynka zapewnia aż do 6 lat trwałości powłoki. Zabezpieczone z jego pomocą meble ogrodowe będą odporne na wilgoć, promienie UV i inne niekorzystne warunki zewnętrzne. Dzięki temu zakupiony komplet wypoczynkowy będzie przyjemniejszy w użytkowaniu i posłuży nam dłużej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *