Jak zmieniał się Poznań?

Poznań to słynne koziołki, Targi i mnóstwo zabytków. Stolica Wielkopolski to jeden z najważniejszych ośrodków miejskich w kraju, przyciągający zarówno turystów, jak i ludzi szukających ciekawego miejsca do życia. Jak wyglądała historia tego miasta?

Początki państwowości

Tereny Poznania były zamieszkiwane prawdopodobnie już w V wieku p.n.e. Oczywiście, wtedy nie było to jeszcze miasto – tym Poznań stał się dopiero w 1253 roku, ale już dwa stulecia wcześniej zaliczał się do najważniejszych grodów piastowskich. Poznań sporo zyskał na odcięciu Gdańska dla polskich towarów, lecz wojna ze Szwedami przerwała dobrą passę, a kolejne najazdy utrudniały odbudowę miasta.

W czasach zaborów Poznań przeobraził się w twierdzę, a spore fragmenty budowli obronnych zachowały się do naszych czasów i są dzisiaj jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych. Na czele listy najbardziej charakterystycznych budowli Poznania jest też renesansowy ratusz – właśnie tutaj, na ratuszowej wieży, codziennie w południe można oglądać trykające się koziołki.

Poznań współcześnie

Pamiątki z przeszłości są ważną częścią architektury i kultury Poznania. Wiele zabytkowych budynków doczekało się drugiego życia – urządzono w nich muzea, sklepy, restauracje, galerie sztuki, mieszkania. W XX wieku mocno rozwinęła się infrastruktura miejska, miasto doczekało się własnego lotniska, sieci tramwajów, mostów, stacji kolejowych. Powstały także duże fabryki, a w 1925 roku zorganizowano pierwsze Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Potężnym impulsem do zmian okazała się organizacja Euro 2012. Poznań był jednym z miast-gospodarzy, co oznaczało liczne inwestycje – nowe drogi, hotele, rozbudowana sieć komunikacji miejskiej i rzecz jasna nowoczesny stadion, z czego mieszkańcy korzystają do tej pory. Zmiany te trwają zresztą do dzisiaj. Miasto zamierza wydać jeszcze kilka miliardów złotych na nowe linie tramwajowe, przebudowę ulic i rewitalizację starych budynków.

Rozbudowa dotyczy również dzielnic mieszkaniowych. Poznań jest znany ze swoich uczelni wyższych oraz dobrych warunków na rynku pracy, co przyciąga każdego roku wielu potencjalnych mieszkańców. Nowych mieszkań jest coraz więcej, w tym inwestycje prowadzone np. przez red-co.net, skierowane do ludzi poszukujących wygodnego lokum w ładnej, zielonej okolicy z łatwym dostępem do wszystkich miejskich atrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *