Zauważalnym trendem w największych polskich miastach jest wyludnianie się centrów. Wielu ludzi nie chce mieszkać w ścisłym centrum miasta i woli przenieść się na obrzeża czy do podmiejskich miejscowości. Lublin nie jest pod tym względem wyjątkiem, a niektóre jego dzielnice powiększają się wręcz na naszych oczach. W których miejscach w Lublinie najlepiej zamieszkać? Gdzie biura nieruchomości notują największą sprzedaż mieszkań?
Lublin – podział na dzielnice
Współczesny podział administracyjny Lublina na dzielnice jest wynikiem podjętej przez Radę Miasta uchwały z 2006 roku. Wówczas wyodrębniono w mieście 27 jednostek pomocniczych, którym nadano status dzielnic, a każda z nich otrzymała statut, radę i zarząd dzielnicy.
Do najliczniej zamieszkanych dzielnic Lublina należą:
- Bronowice,
- Czechów Południowy,
- Czechów Północny,
- Czuby Południowe,
- Czuby Północne,
- Dziesiątą,
- Kalinowszczyznę,
- Ponikwodę,
- Rury,
- Sławin,
- Śródmieście,
- Tatary,
- Wieniawę,
- Wrotków.
Rozwój nowych dzielnic w Lublinie
Przedstawione dzielnice to najgęściej zaludnione jednostki administracyjne, jakie ma Lublin. Mieszkania na sprzedaż coraz częściej jednak powstają i w innych dzielnicach, gdzie cieszą się rosnącą popularnością. Mowa tu o nowych dzielnicach w Lublinie. Do niedawna tereny Węglina czy Botanika pozostawały poza kręgiem zainteresowania kupujących. Dziś inspirują firmy deweloperskie, które inwestują na tych terenach i zmieniają wyraźnie obraz Lublina. Przykładem są nowo wybudowane przez deweloperską firmę Orion (http://orion.lublin.pl/) mieszkania.
Lublin korzysta na tym, że prywatni inwestorzy – firmy deweloperskie – kreują kierunki zmian w przestrzeni miejskiej i zauważają trend oddalania się mieszkańców od ścisłego centrum. Inwestycje powstające na terenach zielonych, w cichych i spokojnych dzielnicach, są pożądane przez kupujących. Nowe, zamknięte osiedla, z doskonale zorganizowaną infrastrukturą będą wymarzoną lokalizacją nowego mieszkania dla wielu kupujących.