Dach jest najważniejszym elementem każdego budynku. To on chroni wnętrze przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi i zapewnia bezpieczeństwo domownikom. Decydując się na prefabrykowane wiązary dachowe nie warto szukać oszczędności. Ile kosztuje dach wiązarowy i od czego zależy jego cena?
Ile kosztują wiązary dachowe?
Cena wiązarów drewnianych zależna jest przede wszystkim od powierzchni dachu i stopnia skomplikowania całej konstrukcji. Należy uwzględnić również jakość stosowanych materiałów – koszt gotowych wiązarów dachowych może się różnić w zależności od rodzaju użytego drewna.
Dobrej jakości, certyfikowane drewno klasy C24, oznaczone jako produkt znakiem CE, będzie kosztowało więcej od drewna tartacznego, niewiadomego pochodzenia. W przypadku dachu nie warto jednak szukać oszczędności sięgając po gorszej jakości materiały, ponieważ odbija się to na bezpieczeństwie całej konstrukcji.
Cena za metr kwadratowy wiązarów dachowych waha się zwykle od 40 do około 60 złotych. Oznacza to, że w przypadku dachu o powierzchni 200m2 trzeba liczyć się z kosztami rzędu 10 tysięcy złotych.
Wiązary dachowe – koszty transportu i montażu
Sam zakup wiązarów kratowych to jednak nie jedyny wydatek, z jakim trzeba się liczyć. Do ceny materiałów należy doliczyć również koszty transportu gotowych wiązarów dachowych na teren budowy, a także ich montażu i mocowania. Zwykle są to kwoty w zakresie 2-3 tysięcy złotych.
Warto przy tym wziąć pod uwagę firmy, które gwarantują umowy zapewniające pełną odpowiedzialność producenta. W przypadku więźby tradycyjnej często ciężko jest znaleźć winnego w razie jakichkolwiek nieprawidłowości, ponieważ inne osoby odpowiadają za dostarczone drewno, a inne za projekt i montaż. Decydując się na wiązary prefabrykowane możemy skorzystać z usług firmy, która zajmie się tematem od A do Z, dzięki czemu ma się gwarancję bezpieczeństwa i odpowiedzialności producenta.
Dlaczego warto zdecydować się na wiązary drewniane?
Oprócz wspomnianej gwarancji bezpieczeństwa, prefabrykowane wiązary dachowe pozwalają znaczne oszczędności na placu budowy. Technologia ta stanowi świetną bazę dla konstrukcji sufitów podwieszanych, dając możliwość eliminacji betonowych stropów, które zwiększają obciążenie podpór. Prace na terenie budowy postępują także znacznie szybciej w przypadku wiązarów prefabrykowanych niż w przypadku więźby tradycyjnej. To także przekłada się na pewne oszczędności związane ze skróceniem czasu budowy.