Prace budowlane na wysokości mogą być prowadzone nie tylko z użyciem rusztowań i drabin. Alternatywą jest zastosowanie podnośników koszowych, które mogą być wykorzystane podczas wielu zadań na placu budowy. Jakie podnośniki najlepiej sprawdzą się w tym celu?
Podnośniki koszowe na placu budowy
Podesty ruchome, nazywane także podnośnikami koszowymi, są urządzeniami dźwignicowymi umożliwiającymi pracę na wysokości. Zbudowane są z kosza umieszczonego na wysięgniku i pozwalają na uniesienie go na pożądaną wysokość.
Dzięki temu, że podnośnik koszowy ma własny napęd, może przemieszczać się bez użycia innych sprzętów, na przykład naczep. Podnośniki wyposażone w terenowe podwozia z oponami z bieżnikiem i napędem 4×4 poruszają się sprawnie również na nierównym terenie.
Dostępne warianty podnośników koszowych, wyróżniają się także zróżnicowanymi parametrami technicznymi i konstrukcją. Pozwalają na dostosowanie wyboru do konkretnego rodzaju robót, na przykład prac prowadzonych nad przeszkodami jak wykopy, ogrodzenia, inne konstrukcje na wysokości kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu metrów.
Do jakich prac budowlanych wykorzystuje się podnośniki koszowe?
Ekspert wypożyczalni AA Herkules, która specjalizuje się wynajmie podnośników wskazuje, że podnośniki koszowe są wykorzystywane w trakcie różnych prac. Najczęściej używane są one podczas wznoszenia konstrukcji, na przykład hal przemysłowych, produkcyjnych, magazynowych, centrów logistycznych czy budynków użyteczności publicznej, a także obiektów infrastrukturalnych. Mogą być wykorzystane zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzu obiektów.
Wykorzystuje się między innymi podczas:
- montażu konstrukcji,
- wykańczania elewacji,
- robót dekarskich,
- termoizolacji,
- montażu stolarki okiennej,
- prac instalacyjnych,
- rozbiórek,
- i innych prac na placu budowy.
Podnośniki koszowe na plac budowy – rodzaje
Do podnośników zaliczane są różne rodzaje urządzeń, które można podzielić na podnośniki nożycowe, teleskopowe oraz masztowe. Jaki podnośnik koszowy najlepiej sprawdzi się na placu budowy?
Podnośniki nożycowe
Urządzenia te zbudowane są z kosza w formie dużej platformy, a także z mechanizmu unoszącego przypominającego nożyce.
Tego rodzaju podnośniki charakteryzują się dużym udźwigiem i powierzchnią, dlatego może pracować w nich kilka osób jednocześnie. Ma to duże znaczenie podczas wielu robót budowlanych.
Dodatkowo podnośniki nożycowe wyposażone są w wysuwane balkony boczne, które zwiększają ich zasięg. Dzięki temu mogą one pracować również nad niewielkimi przeszkodami.
Podnośniki teleskopowe
Drugim popularnym rodzajem podnośników na placu budowy są podnośniki teleskopowe i teleskopowo-przegubowe.
Zbudowane są one z kosza umieszczonego na teleskopie, który może zmieniać swoją długość oraz obracać się nawet o 360 stopni. Dzięki temu podnośniki te charakteryzują się bardzo dużym zasięgiem i mogą również pracować ponad przeszkodami, gdy zastosowanie modeli nożycowych nie jest możliwe.
Podnośniki masztowe
Tego typu urządzenia używane są głównie wewnątrz obiektów w trakcie prac wykończeniowych lub instalacyjnych. Mają kompaktową budowę i można używać ich także w wąskich przestrzeniach.
Wybór podnośnika koszowego na budowę – na co zwrócić uwagę?
Wybierając podnośnik koszowy na plac budowy, powinno się zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii, by pracował on efektywnie. Wśród nich najważniejsze to:
Wysokość podnoszenia i zasięg
Aby podnośnik bez problemów pozwolił na prace na wysokości, należy dobrać go pod kątem jego maksymalnej wysokości podnoszenia oraz zasięgu. Dzięki temu pracownicy wygodnie dotrą do miejsca prowadzonych robót.
Maksymalny udźwig
Podczas prac budowlanych duże znaczenie ma udźwig podnośnika, ponieważ służyć może on nie tylko do podnoszenia osób, ale też niezbędnych narzędzi czy urządzeń. Jest to zatem ważny parametr, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu.
Typ napędu
Kolejną kwestią jest typ napędu, jaki został zastosowany w podnośniku. Urządzenia te dzielone są na elektryczne oraz na spalinowe. Na otwartych terenach placów budów sprawdzają się podnośniki z napędem spalinowym, natomiast w zamkniętych przestrzeniach należy stosować te z silnikiem elektrycznym.
Rodzaj podwozia i ogumienia
Jeśli podnośnik ma poruszać się po nierównym, nieutwardzonym terenie, kluczowe znaczenie ma rodzaj jego podwozia i ogumienia. Należy wybrać sprzęt, który wyposażony jest w napęd na cztery koła oraz w terenowe opony.
W doborze idealnego podnośnika na plac budowy pomoże wypożyczalnia AA Herkules, która prowadzi wynajem profesjonalnych podnośników w województwach śląskim, dolnośląskim, mazowieckim oraz łódzkim. Wypożyczalnia zapewnia korzystne ceny, a także transport sprzętu na miejsce i prowadzi szkolenia operatorów. Z ofertą wynajmu można zapoznać się na stronie https://podnosnikikoszowe.pl/ lub kontaktując się pod numerem +48 511 520 520.