Jaki układ zabudowy kuchennej sprawdzi się najlepiej?

Jesteś w trakcie urządzania swojego wnętrza kuchennego i zastanawiasz się, w jaki sposób najlepiej rozplanować w nim wyposażenie? Sprawdź, jakie są najpopularniejsze układy mebli kuchennych i wybierz spośród nich ten, który sprawdzi się w Twojej przestrzeni najlepiej.

Od czego powinien zależeć wybór układu zabudowy kuchennej?

Kuchnia to dla wielu osób tzw. serce domu, dlatego tak często przywiązuje się wagę do tego, aby wnętrze było piękne i designerskie. Projektując pomieszczenie kuchenne, należy jednak kierować się przede wszystkim jego funkcjonalnością. Wygodna przestrzeń zapewnia dużą swobodę ruchów, co znacznie ułatwia wykonywanie codziennych czynności takich, jak przygotowywanie, gotowanie i spożywanie posiłków, a także zmywanie czy sprzątanie. Duże znaczenie w tym przypadku ma wybór odpowiedniej zabudowy kuchennej. Decyzja na temat układu mebli powinna zależeć przede wszystkim od wielkości wnętrza oraz potrzeb domowników. Coraz więcej osób decyduje się na nowoczesne kuchnie, w których producenci kierują się zasadą trójkąta roboczego.

Trójkąt roboczy – co to takiego?

W przestrzeni kuchennej istnieją trzy najważniejsze strefy. Należą do nich:

  • strefa gotowania,
  • strefa sprzątania,
  • strefa magazynowania.

Każda z nich reprezentowana jest przez konkretne urządzenie. W strefie gotowania powinny znajdować się kuchenka oraz piekarnik. Zlewozmywak jest odzwierciedleniem miejsca do sprzątania, natomiast lodówka stanowi strefę magazynowania. Wprowadzanie zasady trójkąta roboczego ma na celu ułatwianie poruszania się pomiędzy poszczególnymi strefami. Dzięki temu w kuchni możliwe jest zachowanie porządku, a wszystkie czynności wykonywane są szybko i sprawnie.

Układ zabudowy kuchennej – jaki wybrać?

Projektując kuchnię, można zdecydować się na jeden z pięciu najbardziej popularnych układów mebli. Warto dostosować go przede wszystkim do rozmiaru pomieszczenia, a także własnych upodobań. Końcowy efekt powinien być praktyczny i zapewniać możliwie największą wygodę podczas gotowania, a dodatkowo całe wnętrze powinno satysfakcjonować właścicieli pod względem estetycznym. Najlepiej decydować się na projekty mebli od sprawdzonych producentów, takich jak ernestrust, które zachwycają zarówno pięknym wyglądem, jak i niesamowitą funkcjonalnością.

Układ jednorzędowy kuchni

Meble ułożone w jednej linii to najczęściej spotykane rozwiązanie we wnętrzach kuchennych o małych powierzchniach. W układach kuchni jednorzędowych wszystkie strefy znajdują się na tym samym poziomie, co znacznie wydłuża odległości między nimi. W takim przypadku należy zadbać o odpowiednią kolejność ułożenia sprzętu AGD. Najlepiej, jeśli na środku znajdzie się strefa sprzątania. Ułatwi to dostęp do zlewu i kosza zarówno od miejsca, w którym znajduje się lodówka, jak i od strefy gotowania. Warto również rozważyć powiększenie kuchni o dodatkowy blat, dzięki któremu stworzy się dodatkowa przestrzeń do przygotowywania i spożywania posiłków.

Kuchnia w kształcie litery L

Układ mebli tworzony na wzór litery L cechuje się rozmieszczeniem blatów wzdłuż dwóch prostopadłych ścian. Dzięki temu sprzęt kuchenny znajduje się dookoła osoby urzędującej w pomieszczeniu, co znacząco ułatwia jej swobodne poruszanie się. Ten układ sprawdza się zarówno w dużych, jak i małych kuchniach. Należy pamiętać, że w przypadku chęci wstawienia sprzętu AGD w narożnikach, trzeba upewnić się, że ma się do tego wystarczającą ilość miejsca, umożliwiającą bezproblemowe otwieranie i zamykanie drzwi.

Układ w kształcie litery U

Ułożenie mebli w kształcie litery U umożliwia stworzenie możliwie najkrótszych odległości pomiędzy poszczególnymi strefami. Dzięki temu poruszanie się po kuchni jest wygodne, a to usprawnia wszystkie czynności kuchenne. Taka przestrzeń świetnie nadaje się, jeżeli w kuchni gotuje więcej osób niż jedna. Trzeba jednak pamiętać, że zabudowa w kształcie litery U zabiera dość dużo miejsca i optycznie pomniejsza przestrzeń. Najlepiej sprawdza się ona w przypadku dużych wnętrz, w których można pozwolić sobie na tego rodzaju zabiegi.

Układ w kształcie litery G

Meble ułożone na wzór litery G to rozwiązanie, które idealnie pasuje do dużych pomieszczeń. Układ ten wymaga zagospodarowania sporej ilości przestrzeni. Zaletą takiego rozwiązania jest ulokowanie poszczególnych stref indywidualnie do własnych potrzeb. Taki układ zapewnia również bardzo designerski wygląd. W przypadku kuchni w kształcie litery G należy brać pod uwagę fakt, że spora liczba narożników może utrudniać otwieranie i zamykanie szafek. Warto dobrze przemyśleć tego rodzaju projekt, tak aby stanowił on ułatwienie, a nie utrudnienie dla domowników.

Układ dwurzędowy

Układ dwurzędowy obejmuje dwa naprzeciwległe do siebie blaty, na których umieszczone są poszczególne strefy kuchenne. Takie rozwiązanie nie wymaga instalacji szafek narożnych. Dzięki temu zyskuje się dużo miejsca w samym pomieszczeniu. Niektórzy jednak zaznaczają, że utrudnieniem w tego rodzaju kuchni może być konieczność poruszania się środkiem pomieszczenia i wzajemne potykanie się domowników podczas gotowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *