JAKIE OGRZEWANIE DO HAL, MAGAZYNÓW I WARSZTATÓW?

Ogrzewanie warsztatów, hal czy magazynów tj. wysokich i źle izolowanych obiektów oraz przewiewnych powierzchni o wykorzystaniu przemysłowym, stanowi dużym wyzwaniem i wysokim kosztem dla wszystkich przedsiębiorstw. Firmy o charakterze przemysłowym czy usługowym, mają przeważnie spory kłopot z nieefektywnym grzaniem i/lub ogromnymi wydatkami na olej opałowy prąd lub gaz. Rozwiązaniem, które się sprawdza do nagrzewania hal oraz magazynów są krótkofalowe elektryczne promienniki podczerwieni.

Strefowe Ogrzewanie Hal

Jeśli popatrzeć na grzanie powierzchni obiektu z innej perspektywy i jeśli potraktować taką przestrzeń jako zbiór wyselekcjonowanych stref, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest bardzo zróżnicowane, owo podejście staje się przekonujące, łatwe i co najistotniejsze niedrogie. Ogrzewanie podczerwienią polega głównie na ogrzewaniu radiacyjnym lokalnym (strefowym), czyli nagrzewane są wybrane obiekty i osoby, zamiast całych obiektów i setek metrów szczennych powietrza w całym budynku. Stąd właśnie ogrzewanie promiennikami podczerwieni jest efektywne i ekonomiczne.

W ogrzewaniu hal i warsztatów, analogicznie jak w wypadku ogrzewania tarasów, nie jest ważne jak duża jest powierzchnia lub kubatura budynku. Istotniejsze jest, na jaką powierzchnię ma być kierowane ciepło i jaki stopień odczucia ciepła ma być zapewniony w wskazanej strefie mierzonej w metrach kwadratowych (nie metach sześciennych).

Spośród paru znanych sposobów grzewczych stosowanych jako ogrzewanie hal i warsztatów, ogrzewanie elektrycznymi promiennikami podczerwieni jest właściwie najmniej popularne, pomimo że jest niezwykle skuteczne i najtańsze pośród znanych systemów grzejnych. Współczesne ogrzewanie podczerwienią jest precyzyjnie sterowalne i w pełni kontrolowane. Tylko krótkofalowe promienniki podczerwieni do obiektów przemysłowych oraz miejsc zewnętrznych, narażonych nierzadko na przeciągi oraz wiatr, są wystarczająco skuteczne oraz wydajne. Dzięki takiemu podejściu możemy ograniczyć wydatki ocieplania nawet o 70%.

Fot. Hala ogrzewana promiennikiem Helios High Power HP3-45T

Mieszane ogrzewanie hal i magazynów

Pomimo że największy udział w ogrzewaniu budynków przemysłowych stanowią wciąż popularne nagrzewnice nadmuchowe, olejowe, gazowe czy też wodne to ogrzewanie radiacyjne promiennikami podczerwieni z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularne także w Polsce. Systemy te są powszechne w krajach takich jak Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Austria, Skandynawia czy Australia i tutaj przeważnie są wybierane przez architektów oraz generalnych wykonawców. Najlepszym oraz najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest połączenie promienników podczerwieni wraz z elektrycznymi nagrzewnicami nadmuchowymi. Nagrzewnice gwarantują zachowanie temperatury powietrza na poziomie temperatury przeciw-zamrożeniowej np. +5 stopni, a grzejniki podczerwieni stosuje się do ocieplania wyselekcjonowanych stref takich jak stanowiska pracy, ciągi komunikacyjne, strefy przyjęć i wydań towarów, linie produkcyjne itp.

Promienniki przemysłowe Helios oraz Varma

Firma Enerzon do ogrzewania hal i magazynów proponuje promienniki marki HELIOS oraz VARMA. Ogrzewanie tymi promiennikami umożliwi znaczące oszczędności i zapewni komfort termiczny dla ludzi. To doskonałe oraz efektywne rozwiązanie ogrzewania w szczególności dla budynków przemysłowych.

Fot. Promiennik Helios High Power HP3-45T

Zastosowanie promienników podczerwieni Helios oraz Varma w budynkach przemysłowych:

 • hale produkcyjne
 • magazyny
 • fabryki
 • hangary
 • składy drewna i innych materiałów
 • tartaki
 • garaże
 • zakłady przetwórcze
 • lakiernie
 • namioty handlowe
 • stacje diagnostyczne
 • warsztaty samochodowe
 • oraz mnóstwo innych

Jak szybko zwróci się zakup promienników podczerwieni?

Elektryczne promienniki zastosowane jako ogrzewanie hali zwracają się najczęściej po pierwszym sezonie grzejnym. Po wymianie bezskutecznego ogrzewania olejowego lub przestarzałych nagrzewnic gazowych odczuć można różnicę w rachunkach za ogrzewanie, przy równoczesnej poprawie komfortu termicznego czy braku wpływu na komfort. Promienniki podczerwieni stanowią obecnie technologie grzejne bezobsługowe, niedrogie, łatwe w montażu oraz bardzo wydajne.

Sprawdzona gama wytrzymałych elektrycznych promienników podczerwieni HELIOS i VARMA, nadaje się do wykorzystywania w trudnych warunkach produkcyjnych. Obejmuje modele naścienne, sufitowe oraz mobilne nagrzewnice do ocieplania pomieszczeń i ogrzewania strefowego. Wszystkie promienniki przemysłowe Helios oraz Varma działają od razu – bez potrzeby wstępnego podgrzewania, gwarantują znacznie niższe wydatki eksploatacji oraz wysoką bezawaryjność Ogrzewanie promiennikami HELIOS oraz VARMA może umożliwić znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania w każdym przedsiębiorstwie i polepszyć komfort termiczny dla ludzi. Zapewniamy także podgrzewacze do użytku w ciężkich warunkach, w tym w mokrych, wilgotnych czy zakurzonych obszarach fabrycznych, warsztatach i promienniki z certyfikatem ATEX do wykorzystania w pomieszczeniach, w których są groźne opary.

Fot. Ogrzewanie w budynku wielkokubaturowym – VARMA 400 IPX5 2000W

Wszystkie modele promienników proponowanych przez firmę Enerzon do zastosowań przemysłowych gwarantują szybkie ogrzewanie miejscowe. Technologia podczerwieni jest zbliżona do oświetlenia: jest łatwa, tania oraz za pomocą jednego kliknięcia natychmiast tworzy potrzebne ciepło.

Grzejniki HELIOS RADIANT i VARMA oferują duże oszczędności również pod względem kosztów inwestycji jak i pod względem wydatków eksploatacyjnych Początkowa inwestycja w promienniki HELIOS RADIANT IRK zwraca się nieraz już w pierwszych miesiącach stosowania. Ogrzewanie promiennikami na podczerwień właściwie nie wymaga konserwacji. Lampy wykorzystywane w promiennikach podczerwieni mają długi okres życia około 7000 godzin i więcej. W wypadku uszkodzenia lampy, można je szybko wymienić bez potrzeby odsyłania nagrzewaczy do serwisu.

Fot. Ogrzewanie warsztatu za pomocą promiennika VARMA FIRE 3 1500W IPX5

Za pomocą elektrycznych promienników podczerwieni HELIOS RADIANT oraz VARMA można zaoszczędzić nawet do 70% na rachunkach za ogrzewanie.

Najistotniejsze cechy stosowania promienników HELIOS RADIANT / VARMA to:

 • oszczędności na zakupie urządzeń oraz kosztach instalacji
 • krótko i długoterminowe oszczędności konsumpcyjne
 • zmniejszają koszty ogrzewania bardzo dużych pomieszczeń (lub pomieszczeń półotwartych)
 • mogą być stosowane na zewnątrz (wodoszczelne)
 • przyjazne dla środowiska, ciche, wolne od kurzu i przeciągu ogrzewanie
 • generują realne oszczędności zużycia energii
 • elektroniczne sterowanie dla każdych typów regulacji
 • naturalne, słoneczne ciepło
 • ogrzewają miejsca jedynie w tym momencie oraz strefie, bez żadnych strat
 • ogrzewają trudne obszary robocze
 • produkują natychmiastowe ciepło
 • bezobsługowe
 • nie wytwarzają CO2 i pomaga zaoszczędzić dużą ilość energii
 • oferujemy profesjonalne wsparcie w wyborze urządzeń, mocy oraz umieszczenia grzejników

Kontakt: Enerzon Sp. z o.o.

enerzon.pl

sklep.enerzon.pl

biuro@enerzon.pl

T: 224001089

M: 507768688

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *