Jakie okna wybrać – drewniane czy plastikowe?

Okna oraz drzwi to bez wątpienia jedne z najdroższych elementów wykończenia każdego domu czy mieszkania. Podjęcie decyzji o wyborze okien powinno być poprzedzone dokładną analizą każdego rozwiązania. Zakup powinien być dostosowany pod potrzeby klienta, dlatego warto samemu wybrać produkt, a nie ulegać propozycją sprzedawcy lub „eksperta”. Na rynku znajdziemy wiele możliwości, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających. Warto przed zakupem zastanowić się, na czym nam tak naprawdę zależy i do czego przykładamy największą wagę. Oferta jest przesycona, internet aż pęka od propozycji, które reklamują się jako najlepsze i najtrwalsze. Warto samemu podjąć decyzję i oddzielić rzeczywistość od marketingowej fikcji.

Okna PVC

Okna PVC, czyli plastikowe okna nazywane potocznie, oknami PCV to najbardziej powszechne z rozwiązań. Takie rozwiązanie jest wybierane do biur, mieszkań oraz domów. Duża popularność zaowocowała sporym wyborem okien różniących się wieloma cechami takimi jak np. liczba komór, liczba pakietów szybowych oraz poszczególnymi parametrami izolacji cieplnej bądź akustycznej.

Plastikowe okna zapewniają wygodę podczas dobierania kształtu i dostosowywania produktu bezpośrednio pod budynek. Trapez, trójkąt czy koło to żaden problem, a kształt ograniczony jest jedynie przez nabywce. Zwolennicy nietypowych rozwiązań powinni liczyć się z dodatkowymi kosztami, które będą towarzyszyć wyszukanym kształtom.

Zaletą okien PVC jest stosunek wysokiej jakości do niskiej ceny. Okna plastikowe pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy podczas prac wykończeniowych, a wybór odpowiednich udogodnień, takich jak np. okna energooszczędne pozwoli zaoszczędzić pieniądze również w późniejszym okresie użytkowania.

Okna drewniane

To propozycja dla osób, którym zależy na wyjątkowym wyglądzie całego wykończenia oraz dla miłośników środowiska. Stosowane drewno do produkcji tego typu okien jest zwykle najwyższej jakości, co wpływa na trwałość i długowieczność produktu. Dzięki tego typu rozwiązaniom wnętrze staje się bardziej przytulne i uzyskuje swój specyficzny urok.

Okna drewniane czy plastikowe?

Wybór materiału, z którego wykonane są okna to nie jedynie kwestia estetyki. Te dwa typy okien znacznie się różnią, a oferowane cechy poszczególnych produktów mogą nie przypaść do gustu każdemu klientowi. Najbardziej charakterystyczną różnicą pomiędzy oknami drewnianymi, a plastikowymi jest ich cena. Plastikowe odpowiedniki są tańsze, choć ceny czasem są złudne i zależą od wielu rzeczy.

Okna plastikowe wydają się wygodniejszym rozwiązaniem ze względu na fakt, że tworzywo sztuczne nie wymaga tyle uwagi co drewno. Ramy wykonane z plastiku nie wymagają konserwacji, która może wydawać się problematycznym obowiązkiem dla zwolenników drewnianego rozwiązania. Użyty materiał pozwala na uzyskanie lepszej odporności na wilgoć i wodę, co stanowi jedną z najmocniejszych stron okien plastikowych. Komorowa budowa profili zapewnia mniejszą wagę, co jest odczuwalne zwłaszcza przy montażu.

Okna drewniane są uznawane za trwalsze i solidniejsze, ze względu na masywniejszą budowę ramy. Takie rozwiązanie przypadnie do gustu ekologom, ze względu na wytwarzanie produktów z naturalnego surowca jakim jest drewno. Łatwiejsza naprawa uszkodzeń ram oraz możliwość zmiany koloru za pomocą różnego rodzaju bejc i farb do drewna sprawia, że są z pewnością mniej podatne na upływ czasu. Największą wadą tego rozwiązania może wydawać się konieczność regularnej konserwacji w trosce o wytrzymałość i zdrowie ram.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *