Jakie powinny być dobre hale magazynowe?

Hale magazynowe o konstrukcji stalowej są popularne nie tylko ze względu na to, że da się je stosunkowo szybko i tanio wybudować, lecz także dlatego, że można maksymalnie zoptymalizować przestrzeń do przechowywania w ich wnętrzu. Żeby jednak rzeczywiście hale stalowe mogły z powodzeniem zastąpić tradycyjne, muszą spełnić kilka podstawowych warunków. Kiedy o hali magazynowej mówi się „dobra”?

Hale magazynowe wykorzystywane są w różnych branżach – stają się miejscem do przechowywania towarów wytworzonych przez firmy budowlane, produkujące ubrania, elektronikę, farby czy jedzenie z długim terminem przydatności do spożycia. Możliwości są w zasadzie nieograniczone, bo budynki tego typu po odpowiednim dostosowaniu spełniają nawet wysokie normy przeciwpożarowe. Często hale magazynowe łączą się z innymi, tworząc całe kompleksy budynków stalowych albo po podziale przestrzeni pełnią kilka funkcji – wówczas mówi się np. o halach produkcyjno-magazynowych.

Bez względu na to, co będzie przechowywane w środku, hale magazynowe powinny być bezpieczne, wykonane z materiałów zgodnych z normami budowlanymi oraz mieć efektywnie wykorzystaną przestrzeń.

Bezpieczeństwo w halach magazynowych

Każdy producent hal magazynowych na etapie tworzenia projektu uwzględnia, że w tego typu obiektach prawie przez cały czas przebywają ludzie. W związku z tym hala musi spełniać obowiązujące normy BHP – mieć system przeciwpożarowy oraz właściwie zlokalizowane i oznaczone wyjścia ewakuacyjne, a także zaplecze socjalno-sanitarne.

Bezpieczeństwo w przypadku hal magazynowych oznacza nie tylko dbanie o komfort i życie pracowników, lecz także o ochronę towaru. Budynek powinien zapewniać osłonę przed warunkami atmosferycznymi, w tym przed zawilgoceniem czy zamarznięciem. Brak odpowiednich zabezpieczeń może oznaczać olbrzymie straty dla przedsiębiorstwa, dlatego przy wyborze wykonawcy hali stalowej warto zdać się na pomoc doświadczonych firm.

Szukasz firmy zajmującej się kompleksową realizacją hal magazynowych? Sprawdź ofertę producenta działającego na rynku od 20 lat: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-magazynowe

Efektywne wykorzystanie przestrzeni

Dobra hala magazynowa to taka, w której maksymalnie wykorzystuje się całą dostępną przestrzeń. W tym wypadku ilość miejsca do przechowywania towarów ma bardzo duże znaczenie. Na etapie projektu uwzględnia się jednocześnie podział przestrzeni wraz z rozstawieniem regałów i ewentualnego dodatkowego wyposażenia oraz planuje ścieżki komunikacyjne w taki sposób, żeby ułatwiały one sprawne prowadzenie procesów, w tym m.in. zbieranie towaru z półek w celu przygotowania go do transportu. Inaczej będą wyglądały hale magazynowe wysokiego składowania, w których większość czynności jest zautomatyzowana, a inaczej hale niskiego składowania, w których produkty kolekcjonują pracownicy z poziomu alejek. Hale wysokiego składowania wybierane są najczęściej ze względu na możliwość wykorzystania podkonstrukcji regałów jednocześnie jako głównego ustroju nośnego.

Materiały konstrukcyjne

Jeżeli przedsiębiorstwo decyduje się na budowę hali stalowej z przeznaczeniem na magazyn, firma realizująca zlecenie musi uwzględnić typ przechowywanych towarów i do tego dostosować materiały potrzebne do wykonania ścian oraz pokrycia dachowego. Zazwyczaj generalny wykonawca doradza, jakie materiały i technologie będą najlepsze, a jednocześnie najtańsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *