Jakie są skuteczne sposoby udrażniania zatkanej kanalizacji?

Zatkana kanalizacja to problem spotykany w wielu gospodarstwach domowych. Niedrożność systemu kanalizacji może pojawić się zarówno w przypadku droższej armatury, jak i tańszej, dlatego cena nie jest tu czynnikiem decydującym. Problemy i awarie systemu kanalizacji pojawiają się z różnych przyczyn, jednakże najczęściej jest to efekt nieprawidłowego użytkowania. Awaria kanalizacyjna, która nie zostanie rozpoznana i odpowiednio szybko usunięta może doprowadzić do poważnych problemów związanych z zalaniem mieszkania, dlatego tak ważne jest, aby regularnie kontrolować stan instalacji sanitarnej oraz użytkować ją w odpowiedni sposób.

Jakie są objawy niedrożnej kanalizacji?

Niedrożność kanalizacji jest awarią systemu kanalizacyjnego, która powstaje na skutek odkładania się dużej ilości zanieczyszczeń we wnętrzu rury, co prowadzi do jej całkowitego zatkania i spowolnienia lub zablokowania odpływu wody. Najczęściej w rurach odkładają się zanieczyszczenia biologiczne, gałązki, kamyki czy inne większe elementy wpadające do odpływów, takie jak resztki jedzenia w zlewie kuchennym. Do najczęstszych objawów wskazujących na niedrożność rur należą:

  • nieprzyjemny zapach wydobywający się z wnętrza rur
  • bulgotanie z odpływu
  • powolne spływanie wody
  • zanieczyszczenia i wodę wypływającą z systemu kanalizacyjnego

Sposoby udrażniania zatkanej kanalizacji

Metody udrażniania zatkanej kanalizacji możemy podzielić na dwie kategorie — sposoby domowe oraz metody specjalistyczne. Sposoby domowe najczęściej sprawdzają się, jeśli niedrożność powstała bardzo blisko odpływu w zlewie, wannie czy toalecie. Do domowych sposobów udrażniania należy zastosowanie mieszanki sody oczyszczonej z wodą i octem. Jest to dość ekologiczna metoda i nie zawsze skuteczna, jednak zanim wydamy worek pieniędzy na chemiczne preparaty warto zasięgnąć po środki, które każdy ma w domu. Kolejnym domowym sposobem jest oczywiście zastosowanie chemicznych środków w żelu, płynie lub granulacie, dostępnych w sieciach supermarketów. W przypadku nowoczesnych syfonów plastikowych sprawdza się również zwyczajne odkręcenie ich i mechaniczne pozbycie się zanieczyszczeń. Jeśli jednak posiadamy stary, żeliwny syfon, konieczne jest wezwanie pogotowia kanalizacyjnego.

Pogotowia kanalizacyjne to firmy specjalizujące się w udrażnianiu zatkanej kanalizacji metodami specjalistycznymi, do których należą stosowanie sprężyn mechanicznych oraz wodnych węży ciśnieniowych. Więcej o profesjonalnych metodach usuwania niedrożności systemu kanalizacyjnego dowiesz się na stronie https://www.stankan.pl/udraznianie-rur-kanalizacyjnych/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *