Jakimi meblami wyposażyć salon?

Wyposażenie domu jest rzeczą bardzo istotną. W dzisiejszych czasach wybór mebli jest na tyle duży, że możemy bez problemu zaplanować wymarzoną stylizację. Z tego względu stawiamy zarówno na nowoczesne jak i klasyczne rozwiązania, dobierając mniejsze i większe elementy mające tworzyć skomponowaną całość. Kompozycja jest bowiem bardzo istotna zarówno w sztuce, jak i w architekturze – a wystrój wnętrz w udany sposób niejako łączy obie te dziedziny.

Najbardziej reprezentacyjną częścią naszego domu jest rzecz jasna, salon. To tam przyjmujemy gości, zatrzymujemy się w celach odpoczynku – oglądania wspólnie telewizora – czy po prostu spędzamy tam czas, kiedy musimy zrobić coś razem z resztą rodziny. Właśnie dlatego też stawiamy przede wszystkim na to, żeby salon wyglądał nie tylko elegancko, ale również odpowiadał naszym oczekiwaniom.

W stylizacji klasycznej dobrze jest stawiać na ciemne, stylizowane drewno. Dobrym pomysłem będą antyczne łuki oraz elementy, które będą wypełniać kompozycję w sposób bardzo delikatnie dynamiczny, ale skupiony głównie na ogólnej statyce (koła, kwadraty). W takim wypadku przydają się witryny oraz gabloty, w których można trzymać kolekcje, które doskonale dopełniają klasyczny, elegancki styl.

O czym warto wiedzieć, kiedy meblujemy salon?

W nowoczesnym salonie możemy postawić na minimalizm, a co za tym idzie, meble dość proste i użytkowe, bez ozdób. Ma to na celu sprawić, że pomieszczenie staje się statyczne, zaś kompozycja idzie śladem modernizmu.

Z nowoczesnych stylizacji możemy postawić na wystrój loftowy, “strych”. Szczególnie będzie to atrakcyjny sposób na urządzenie mieszkania na poddaszu, dzięki czemu będzie wyglądało ono jak studio po renowacji. Jest to bardzo ciekawy wybór stylistyczny, nieco surowy sam w sobie, ale jednocześnie mający pewien urok. W stylu loftowym staramy się umieszczać jak najmniej mebli i bibelotów.

A może zorganizowany chaos?

Ci, którzy lubią mieć przestrzeń wypełnioną rzeczami, mogą zdecydować się na lubiany i bardzo atrakcyjny wizualnie styl kolonialny. On właśnie skupia się przede wszystkim na dobrze skomponowanej ilości połączonej z jakością. Co to znaczy? Że meble do salonu w stylu kolonialnym mogą – a wręcz powinny – być ozdobne, jednocześnie zaś może być ich dużo, byle tylko dopasowały się do siebie w ogólnym wystroju. W stylu kolonialnym liczy się bowiem barwa i wydźwięk gabinetu dziewiętnastowiecznego podróżnika. Wygląda to rewelacyjnie.

Ci, którzy nie chcą opierać się na żadnym konkretnym wystroju, a chcą jedynie eleganckiej kompozycji, mają największe pole do popisu. Mogą bowiem wybierać zarówno pod kątem kolorystycznym, jak i jedynie na bazie dobrze pasujących kształtów.

Reasumując, wybór mebli do salonu opiera się przede wszystkim o ich wygląd. Dobrze jest jednak stawiać na te, które są do tego użytkowe – nieważne, czy są to gablotki do trzymania bibelotów, czy też półki na książki. Najważniejsze jest bowiem to, żeby w tej całej użyteczności prezentowały się jak najlepiej przed naszymi gośćmi – w każdym momencie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *