Koparko-ładowarka vs. minikoparka – porównanie maszyn budowlanych

W grupie koparek wyróżniamy różne modele maszyn budowlanych, które różnią się także rozmiarem i funkcjonalnościami. Inwestorzy poszukujący niezawodnych urządzeń do robienia wykopów czy przerzucania urobku zastanawiają się na wyborem koparki lub jej mniejszego odpowiednika. Kiedy i gdzie sprawdzi się minikoparka oraz dlaczego warto zainwestować w dużą maszynę – tego dowiesz się z naszego artykułu.

Koparko-ładowarki mają szereg zastosowań na placu budowy. Żeby mogły jak najlepiej spełniać swoje funkcje, wykonawca musi wybrać model o odpowiednim wyposażeniu i rozmiarze. Tam, gdzie miejsca jest mało świetnie sprawdzą się minikoparki. Przy większych inwestycjach potrzebne będą koparko-ładowarki o mocnych silnikach i pojemnych łyżkach.

Koparko-ładowarka – charakterystyka

Koparko-ładowarki oferują bardzo dobre parametry pracy. Przydają się nie tylko w branży budowlanej, ale też do segregacji odpadów i recyklingu materiałów. Dzięki dostępności szerokiej gamy osprzętów, wymiennych łyżek czy lemieszy mogą być wykorzystywane do realizacji różnych zadań w terenie. Na pewno docenisz je za szybkość, zwrotność oraz wydajność podczas jazdy i manewrów nawet na trudnym terenie. Sprzęty pracują na kołach lub gąsienicach, stąd dopasowanie ich do poszczególnych czynności jest niezwykle proste. Są mniej mobilne niż koparko-ładowarki, ale część maszyn poruszająca się na kołach może też uczestniczyć w ruchu drogowym i pokonywać niewielkie dystanse między budowami.

Minikoparki – konstrukcja i przeznaczenie

Są kompaktowe, mobilne i bardzo zwinne. Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru mają bogate wyposażenie, oferujące wysoki stosunek mocy do masy. Minikoparki są cenione głównie ze względu na swoją zwrotność i mobilność. Kiedy trzeba zmienić miejsce wykonywania pracy wystarczy zapakować je na pakę samochodu dostawczego lub lawetę i szybko przewieźć.

Nowoczesne minikoparki JCB kosztują kilkakrotnie mniej od dużych koparko-ładowarek i w przeciwieństwie do nich mogą pracować nawet na bardzo ograniczonej, wąskiej przestrzeni. Ich konstrukcje są proste, co wiążę się z tym, że nie wymagają skomplikowanej i kosztownej konserwacji. Mają solidne komponenty o wysokiej wytrzymałości, dlatego nie muszą być często serwisowane, co powodowałoby przestoje w pracy.

Mają wiele zalet, ale trzeba wiedzieć, że ich ładowność w porównaniu z klasyczną koparką jest znacznie mniejsza, a maksymalny ciężar roboczy w zależności od modelu wynosi w granicach 1600 do 5000 kg. Spotykane są również bardziej zaawansowane urządzenia, ale wraz ze wzrostem ich mocy, zwiększa się także ich rozmiar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *