Samorządowcy, projektanci i inżynierowie zajmujący się rozwojem przestrzeni miejskiej, często mierzą się z koniecznością pogodzenia funkcjonalności z pięknym wyglądem miasta. Modernizacja jest nie lada wyzwaniem, ponieważ nowoczesne elementy konstrukcyjne muszą być spójne z klimatem miasta, jego architekturą, zieloną przestrzenią i wymogami zrównoważonego rozwoju.
Na szczęście z pomocą przychodzi lastriko, z którym ulepszanie przestrzeni miejskich jest dużo łatwiejsze. Jego cechy sprawiają, że znajduje zastosowanie w wielu inwestycjach budowlanych na całym świecie.
Już sama wymiana głównych ścieżek miejskich na te wykonane z betonu szlachetnego robi dużą różnicę. Lastriko jest bardzo trwałe i łatwe w czyszczeniu. Wytrzymuje też duży ruch (pieszy i samochodowy). Ponadto występuje w tak wielu wzorach, że pasuje do każdej przestrzeni.
Czym jest lastriko?
Lastriko – beton szlachetny, lastryko, terazzo– to materiał budowlany, a dokładniej beton, z dodatkiem ozdobnego kruszywa, który może być dodatkowo podbarwiony. Do jego produkcji używa się cementu, wody i kamieni (głównie marmuru, granitu i bazaltu) oraz ewentualnie pigmentów.
Ostateczny wygląd betonu szlachetnego zależy od proporcji składników i dobranego do jego produkcji kruszywa, a wybór w tym zakresie jest ogromny. Można dowolnie łączyć kamienie o różnej wielkości i kolorystyce. Zatopione w betonie elementy mogą mieć od kilku milimetrów, do kilku centymetrów, w zależności od parametrów płytki.
Dzięki odpowiedniej obróbce, powierzchnia lastriko może zostać uszlachetniona. W wyniku piaskowania uzyskujemy charakterystyczną, szorstką nawierzchnię. Stosując wielogłowicowe szlifierki, wyposażone w narzędzia diamentowe i karborundowe, nadajemy powierzchni właściwości antypoślizgowe oraz lekki połysk, podkreślający piękno kruszyw. Można także zastosować utwardzanie termiczne powierzchni odwzorowującej kształty i barwy, jakie zyskała w procesie formowania.
Korzyści, jakie lastriko gwarantuje miejskim przestrzeniom
Beton szlachetny to idealny materiał dla przestrzeni publicznych, ponieważ jest trwały, a co za tym idzie – opłacalny. Dodatkowo istnieją płyty ekologiczne, takie jak Aria marki Dasag. Dzięki innowacyjnej, proekologicznej technologii, płyty te ograniczają smog i poprawiają jakość powietrza. Sekret tkwi w ich górnej warstwie, która wykonana jest z nanokrystalicznego dwutlenku tytanu (TiO2). Inicjuje on proces usuwania z powietrza niebezpiecznych dla zdrowia tlenków azotu NOx. Dodatkowo płyty Aria wykazują zdolność do samooczyszczania z różnego rodzaju zanieczyszczeń organicznych, co umożliwia zachowanie ich w nieskazitelnym stanie przez cały okres eksploatacji.
Dzięki betonowi szlachetnemu przestrzeń miejsca zyskuje unikalny i nowoczesny wygląd. To inwestycja, która zachwyca przez długie lata.
Oto najważniejsze cechy betonu szlachetnego:
- trwałość;
- bezpieczeństwo;
- funkcjonalność;
- ponadczasowy design;
- szacunek dla środowiska naturalnego.
Trwałość
Beton szlachetny ma długą żywotność, co oznacza, że nie trzeba go będzie wymieniać co kilka lat. Przy prawidłowej instalacji i konserwacji, lastriko może przetrwać pokolenia. Nawet jeśli z czasem ulegnie uszkodzeniu, można je odnowić za ułamek kosztów początkowej instalacji.
Materiał ten jest bardzo odporny na ścieranie i zużycie, dzięki czemu idealnie nadaje się do miejsc o dużym natężeniu ruchu. Ekstremalne temperatury również przestają być problemem. Lastriko jest ognioodporne i żaroodporne, co czyni je doskonałym wyborem dla obszarów narażonych na bardzo wysokie temperatury.
Bezpieczeństwo
Beton szlachetny to doskonały wybór do miejsc, gdzie liczą się świetne warunki w zakresie antypoślizgowości. Lodowisko, jakie tworzy się na chodnikach i placach po opadach deszczu oraz śniegu, z lastriko, przestaje być uciążliwe. Proces uszlachetniania tego materiału, zapewnia mu wysoką antypoślizgowość i optymalną przyczepność. To bardzo istotne dla komfortu mieszkańców.
Funkcjonalność
Lastriko sprawdza się doskonale na dużych przestrzeniach. Koszty konserwacji są bardzo niskie, co sprawia, że jest to wartościowa inwestycja. Oprócz tego, materiał zapewnia doskonałą ochronę termiczną i akustyczną, zapewniając ciche otoczenie.
Ponadczasowy design
Ogromnym atutem lastriko, który doceniają zwłaszcza architekci, jest niezwykła konfigurowalność, jaką zapewnia. Można je wykorzystać do stworzenia spójnego wyglądu w dowolnej przestrzeni, co czyni z niego doskonały wybór dla środowisk miejskich.
Wpasuje się w dowolną estetykę. Dzięki dostępności nieskończonej gamy wzorów i formatów, pasuje do wielu istniejących budynków i infrastruktury w krajobrazie miejskim. Można dzięki temu osiągnąć przyjemny, zrównoważony, spójny design.
Składniki, które wchodzą w skład betonu szlachetnego, mają przeróżne barwy, faktury i rozmiary. Pozwalają na tworzenie oszałamiających i niepowtarzalnych koncepcji architektonicznych.
Zrównoważony rozwój
Lastriko oferuje łatwe w utrzymaniu i trwałe rozwiązanie dla przestrzeni miejskich, które jest przy tym przyjazne środowisku naturalnemu. To w obecnym czasie bardzo istotna kwestia.
Przemysł budowlany coraz mocniej koncentruje się na wyborze zrównoważonych materiałów. Jednym z nich jest beton szlachetny. Zawiera on surowce wtórne i nadaje się recyklingu. W związku z tym spełnia standardy zrównoważonego projektowania, a jednocześnie jest atrakcyjny wizualnie.
Zastosowanie betonu szlachetnego w przestrzeni miejskiej
Ze względu na swoje cechy, lastriko ma szerokie zastosowanie w przestrzeni publicznej. Możesz go zobaczyć nie tylko w takich budynkach, jak: lotniska, dworce, szpitale, stadiony, szkoły, uczelnie wyższe, budynki rządowe, ale także na placach miejskich, promenadach, drogach, chodnikach i w małej architekturze (tj. ławki, fontanny, elementy dekoracyjne).
Beton szlachetny może służyć jako narzędzie nawigacyjne, prowadzące ludzi z jednego miejsca do drugiego. Jest stosowany w systemach prowadzących i ostrzegawczych.
Nieograniczona paleta kolorów i możliwości tworzenia szczegółowych wzorów (nawet logo i grafik), sprawiają, że lastriko można wykorzystać także do stworzenia niepowtarzalnej atmosfery, która służy zarówno celom estetycznym, jak i funkcjonalnym.
Podsumowując, lastriko to uniwersalny, trwały materiał, który można wykorzystać do upiększenia przestrzeni miejskiej, od parków publicznych po ulice. W niniejszym artykule przedstawiliśmy wiele korzyści wynikających z zastosowania go w przestrzeni miejskiej. Najważniejsze dla inwestorów cechy to: trwałość, niskie koszty utrzymania i walory estetyczne.
Nie ma wątpliwości, że planując modernizację miejskiej przestrzeni warto brać pod uwagę wykorzystanie betonu szlachetnego. Nowoczesny projekt wymaga niezawodnych materiałów, takich jak lastriko. Od wieków ozdabia on miasta w całej Europie. Warto zatem skorzystać z jego możliwości we własnych inwestycjach.
Jeśli szukasz solidnego producenta betonu szlachetnego, który podoła nawet najbardziej śmiałym koncepcjom, sprawdź koniecznie ofertę spółki PROBET-DASAG z Żagania. To sprawdzona firma, której produkty stosowane są w różnych zakątkach Europy, a prestiżowe realizacje robią wrażenie na mieszkańcach wielu miast.