Krowodrza – poznaj zalety krakowskiej dzielnicy

Pod koniec XVI wieku wieś Krowodrza położona była w powiecie proszowskim w województwie krakowskim i stanowiła własność klasztoru kanoników regularnych Świętego Ducha w Krakowie.

Dziś jest to integralna część stolicy Małopolski i jej dzielnica, gdzie powstają atrakcyjne osiedla mieszkalne. Nowe mieszkania na Krowodrzy w Krakowie wybierają między innymi ludzie młodzi, którym zależy zarówno na bliskości centrum, jak i terenów rekreacyjnych. Co warto wiedzieć o Krowodrzy?

Budowa Wielkiego Krakowa

Z początkiem XX stulecia, dokładnie w 1909 roku, rozpoczęła się budowa pod hasłem „Wielki Kraków”. Obejmowała ona włączenie sąsiadujących z miastem gmin dla stworzenia nowej aglomeracji. Dnia 13 listopada 1909 roku podpisano umowę, na mocy której włączono do Krakowa 10 nowych dzielnic, a wśród nich znalazła się dzielnica z numerem XVII – Krowodrza.

W 1951 roku Kraków dzielił się na 64 dzielnice, a w 1954 roku na zaledwie 6 i wówczas tereny Krowodrzy znalazły się w obrębie Kleparza. Stan ten trwał do 1973 roku, kiedy zmniejszono liczbę dzielnic do 4, a Kleparz i Zwierzyniec połączono, tworząc nową dzielnicę Krowodrza. Istniała ona do 1990 roku. Nowe mieszkania na Krowodrzy szybko zapełniały się mieszkańcami. Obecnie Krowodrza nadal pozostaje częścią Krakowa. Po 1989 roku jej obszar podzielono na 4 dzielnice miejskie:

  • Dzielnicę IV Prądnik Biały,
  • Dzielnicę V Krowodrza,
  • Dzielnicę VI Bronowice,
  • Dzielnicę VII Zwierzyniec.

Pierwotna wieś Krowodrza znalazła się w granicach dzielnicy V.

Nowe mieszkanie na Krowodrzy

Położona na zachód od ścisłego centrum Krowodrza może być doskonałym miejscem do zamieszkania. Pogląd ten podzielają deweloperzy, którzy budują nowe mieszkania na Krowodrzy w Krakowie – na przykład deweloper Ekopark oferuje lokale w tej lokalizacji o czym dowiecie się więcej na https://www.ekopark.pl/aktualnosci/nowe-mieszkania-krowodrza/. Nowe mieszkania w krakowskiej dzielnicy Krowodrza z rynku pierwotnego są obiektem zainteresowania wielu potencjalnych nabywców nieruchomości, ponieważ mają one doskonałą lokalizację – do centrum miasta jest zaledwie 2,5 kilometra odległości. Co ważne, nowe mieszkania na Krowodrzy w Krakowie położone są blisko największych centrów biznesowych, uczelni, punktów usługowych i sklepów. Osoby, które zdecydują się tu zamieszkać, będą miały dostęp do stacji kolejowej i połączeń autobusowych, ponieważ dzielnica jest dobrze skomunikowana z całym Krakowem i umożliwia innymi częściami Polski.

Dlaczego warto wybrać nowe mieszkania na Krowodrzy? To część miasta atrakcyjna do zamieszkania pod wieloma względami. Blisko z niej do centrum, ale wokół można znaleźć również wiele terenów rekreacyjnych, dzięki którym wypoczynek i uprawianie sportu na świeżym powietrzu są jak najbardziej możliwe. Bez wątpienia nowe mieszkania na Krowodrzy w Krakowie to także inwestycja dla osób, które chciałyby ulokować swój kapitał w mieszkania przeznaczone do wynajęcia, np. studentom krakowskich uczelni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *