Jak to jest, że niektóre kuchnie wyglądają jak nieużywane, chociaż właśnie trwają przygotowania do wielkiego przyjęcia? Sekretem jest dobra organizacja kuchni i takie rozmieszczenie wszystkich gadżetów, by łatwo było zachować porządek. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Tylko to, co naprawdę potrzebne
W każdej kuchni na pewno znajdą się różne „przydasie”. Nigdy nie używane, leżą na dnie szuflad, w tylnych częściach szafek, na górnych półkach i… zajmują jakże cenne miejsce. Jednocześnie, gdy trzeba coś znaleźć, utrudniają to zadanie. Rzeczy potrzebne leżą zgromadzone w jednym miejscu i sięgnięcie po właściwą trwa zdecydowanie za długo. Dlatego warto raz na jakiś czas zrobić uczciwy rachunek sumienia i sprawdzić, co przestało być potrzebne w kuchni i po prostu się tego pozbyć. Jeśli robot kuchenny mieli mięso, to stara maszynka na pewno się już nie przyda. Trzy łyżki wazowe w domu, w którym jest jedna waza? Przykrywki, które pozostały po dawno wyrzuconych garnkach? Nadtłuczone talerze i kubki, których nikt nie używa? Stare akcesoria dawno zastąpione nowymi? Nie wszystko warto trzymać „na pamiątkę”. Jeśli mamy świadomość, że wiele rzeczy bierzemy do ręki tylko przy okazji sprzątania, trzeba je po prostu wyrzucić.
Jak zagospodarować szuflady
Szuflada to bardzo wygodne miejsce do przechowywania wszystkich drobnych akcesoriów. Trafiają tu nie tylko sztućce, ale też drobniejsza zastawa stołowa, wszelkie tace, patery, korkociągi i inne drobiazgi. Jeśli nie zagospodarujemy właściwie szuflady, w krótki czasie utworzy się sterta rzeczy potrzebnych, wśród których trudno cokolwiek znaleźć. Dobrym rozwiązaniem są gotowe organizery z przegródkami na poszczególne rzeczy i wkłady, które dzielą szuflady na strefy. Można też posłużyć się koszykami, które w razie potrzeby łatwo wyjmiemy i przestawimy na blat. Ułatwi to również sprzątanie w szufladach.
Szuflady lepiej dzielić samodzielnie niż zamawiać gotowe podziały u producenta. Powód jest dość prosty – z czasem możemy zapragnąć zmian, a trudno będzie zdemontować fabrycznie zaprojektowane wnętrze szuflady.
Szafki kuchenne – czego nie może w nich zabraknąć
Szafek kuchennych powinno być na tyle dużo, by nie tylko wszystko mieściły, ale by zostało sporo wolnego miejsca. Tylko wtedy wszystko chowa się naprawdę łatwo i szybko. Jeśli szafka jest tak zorganizowana, że schowanie jednego garnka wymaga wyjęcia trzech innych, to nic dziwnego, że ów garnek zazwyczaj stoi na kuchennym blacie. Żeby ustrzec się przed taką koniecznością, warto, zwłaszcza w przypadku szafek narożnych, zamontować tzw. karuzele. Dobrym rozwiązaniem są też stojaki do szafek, na których układa się talerze, pokrywki czy właśnie garnki. Gdy każdy element wyposażenia kuchennego ma swoje miejsce, łatwiej zachować porządek.
Dobrze zagospodarowany blat kuchenny
Chociaż wiele osób marzy o pustym blacie, na ogół nie udaje się osiągnąć tego efektu. Na blacie zazwyczaj przechowujemy to, co naprawdę jest potrzebne na co dzień. Niestety odkładanie tego „gdzieś na bok” szybko wprowadza chaos w kuchni. Dlatego w miejscach najbardziej narażonych na zabałaganienie warto zastosować sprytne rozwiązania w postaci stojaków, koszyczków, małych półeczek czy wieszaków.
Jak posprzątać w kuchni
Sprzątanie w Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, czy w innym mieście przez większość osób postrzegane jest jako zło konieczne. Dlatego zgodnie z zasadą, iż lepiej zapobiegać niż leczyć, warto dbać o porządek w kuchni na co dzień. Odkładanie wszystkiego na miejsce sprawi, że kuchnia zawsze będzie wyglądała na uporządkowaną, a przetarcie pustych blatów zajmie góra minutę. Codziennie warto przetrzeć także kuchenkę elektryczną bądź gazową i obowiązkowo zlew. Raz na jakiś czas myjemy fronty szafek oraz sprzątamy wnętrze lodówki i szuflad.