Budując domy z bali, trzeba zwrócić uwagę na sposób łączenia poszczególnych elementów, co będzie przesądzało między innymi o trwałości budynku. Jak się okazuje, można to robić na wiele różnych sposobów. Kluczem do zadowolenia inwestora jest wybór odpowiedniej technologii.
Czym właściwie jest bal drewniany?
Teoretycznie wszystkie elementy drewniane, które posiadają przekrój o grubości od 50 do 100 mm, określane są, jako bal. Wyróżnia się trzy typy bali – bale okrągłe, płaskie oraz półokrągłe. Ponadto bale te dzieli się na klejone i lite. Jednak te drugie charakteryzują się zdecydowanie silniejszymi właściwościami.
Czym kierować się przy wyborze technologii łączenia bali?
Wybierając technologię łączenia bali przy budowie domu, trzeba w szczególności zwrócić uwagę na szczelność połączeń, czyli na technologię wiązania elementów. Kolejna sprawa to walory estetyczne, a więc to, jaki będzie kształt bali. Następnie należy skupić się na grubości bali, technologii obróbki, a także wadach i zaletach tych rozwiązań. Dla wielu znaczenie ma również cena, więc i na to powinno się zwrócić uwagę.
Popularne sposoby łączenia bali
Bale jak już wiadomo, można łączyć na wiele różnych sposobów. Poniżej kilka propozycji.
Bale łączone na obłap
Technologia ta cechuje się niższą wytrzymałością, niższymi kosztami wykonania i precyzją łączenia względem technologii wykorzystujących obce pióra. Materiałem izolującym przeważnie jest tu wełna owcza.
Bale łączone za pomocą obcych piór
Bale łączone za pomocą obcych piór, najczęściej dwóch, to kolejna metoda. Pomiędzy nimi stosuje się materiał izolujący. Warto mieć na uwadze to, że obce pióra najczęściej nie pękają podczas pracy domu, tak, jak w przypadku piór wykonywanych z całego bala. Trzeba tu jednak liczyć się z ryzykiem przecieków wody do wnętrza budynku. Dlatego ważne jest, aby wewnętrzną część połączenia w odpowiedni sposób wyprofilować. To wspomniane ryzyko zminimalizuje. Następny element nachodzący na ten znajdujący się poniżej musi tworzyć pewnego rodzaju kapinos. Zabezpiecza on łączenie przed przenikaniem wody między bale.
Bale łączone za pomocą własnych piór
Łączenie za pomocą własnych piór, najczęściej dwóch, to jeszcze inna metoda budowy domów z bali. Pomiędzy nimi stosuje się materiał izolujący. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że takie pióra zwykle pękają przy pracy budynku, więc nie do końca jest to dobry wybór. Oczywiście nie zagraża to konstrukcji domu. Ma natomiast wpływ na obniżenie parametrów izolacyjnych. Przy zastosowaniu tej metody, wystające pióra od góry oraz wgłębienia od spodu zabezpieczają ścianę przed przedostawaniem się wody do wnętrza.
Bale łączone za pomocą mszenia
W przypadku tej technologii, pomiędzy balami pozostawia się szczelinę, którą wypełnia się specjalnymi wiórami, najczęściej z drewna świerkowego. Niestety jednak nie można mówić tu o trwałości. Metoda ta nie zapewnia także wysokich parametrów izolacyjnych.
Która metoda najlepsza?
Zdania na temat tego, która metoda łączenia bali jest najlepsza, są właściwie podzielone. Do często wybieranych należą:
- łączenie z zastosowaniem piór własnych
- łączenie z zastosowaniem piór obcych
Warto pamiętać, że odpowiednio wycięte i idealnie spasowane bale pod obce pióra, a także wykończone dobrej jakości materiałem izolacyjnym (pianki rozprężonej), to świetny wybór. Ważne jest tylko to, aby zająć się tym z należytą starannością. Wszelkie niedociągnięcia mogą mieć negatywny wpływ na trwałość konstrukcji.
Artykuł powstał przy współpracy z Domy-Deminiak – firmie zajmującej się budowaniem domów z drewna. Zapraszamy: Domy z bali Poznań