Lampa stojąca – na co zwrócić uwagę i jaką wybrać?

Lampy stojące dobrze odnajdują się zaaranżowane nie tylko w salonach, ale i jadalniach czy sypialniach. Odpowiednio dopasowane mogą z powodzeniem pełnić rolę oświetlenia pomocniczego. Na co zwrócić uwagę i jak wybrać idealną lampę podłogową, aby dobrze spełniała swoje funkcje?

Lampy stojące – praktyczne oświetlenie do różnych pomieszczeń

Czasy, kiedy lampy wiszące całkowicie wyczerpywały temat oświetlenia we wnętrzach na szczęście minęły bezpowrotnie. Współcześnie w naszych domach coraz częściej pojawiają się lampy stojące, które świetnie odnajdują się w roli oświetlenia funkcyjnego. Takie modele lamp dzięki mobilnym formom dają dużo możliwości zarówno pod kątem ustawienia, jak i lokalizacji, a to duża zaleta w perspektywie ewentualnego remontu czy przemeblowania. Lampy podłogowe nie są pod tym względem tak problematyczne jak lampy sufitowe, bo zmiana położenia w ich przypadku nie pociąga za sobą konieczności przeróbki instalacji elektrycznej.

Musicie jednak wiedzieć, że na tym lista ich zalet się nie kończy… Potencjał, który w sobie skrywają lampy podłogowe daje o wiele więcej praktycznych możliwości, które warto wykorzystać planując oświetlenie w domu lub mieszkaniu. Lampy stojące aranżowane są najczęściej jako dodatkowe źródło światła (rzadziej w charakterze oświetlenia głównego), dlatego świetnie sprawdzają się w trakcie wykonywania przez nas czynności, w których wskazane jest zastosowanie oświetlenia punktowego lub mniej intensywnego światła. Jest tylko jeden warunek – muszą być odpowiednio dobrane pod kątem estetyki i sposobu przeznaczenia.

Na co zwrócić uwagę wybierając lampę podłogową?

Wybór odpowiedniej lampy pomimo bogatego asortymentu w sklepach meblowych to ciągle spore wyzwanie dla wielu z nas. Duża różnorodność zamiast pomagać, w praktyce bardzo często tylko utrudnia nam podjęcie właściwej decyzji. Dzieje się tak dlatego, że w momencie wyboru nie wiemy na jakie parametry powinniśmy zwracać uwagę i nie mamy sprecyzowanych oczekiwań. Aby chociaż po części rozwiązać dylematy z tym związane i rozwiać przynajmniej niektóre Wasze wątpliwości przygotowaliśmy kilka przydatnych wskazówek i podpowiedzi. Zacznijmy więc od jakości wykonania, bo to ona ma największy wpływ na funkcjonalność oświetlenia podłogowego.

Wybierając lampę stojącą warto przyjrzeć się bliżej tej kwestii przede wszystkim ze względu na komfort użytkowania. Modele, w przypadku których wykorzystano solidne materiały są nie tylko trwalsze, ale i dużo bardziej odporne na eksploatację. Kolejną bardzo ważną rzeczą w tym zakresie są także dodatkowe funkcje i rozwiązania konstrukcyjne. Lampy podłogowe to już przecież nie tylko te w klasycznej wersji (z abażurami), ale i te w formie reflektorów czy modeli, których klosze umieszczone są na ruchomych wysięgnikach. Można znaleźć wśród nich modele nadające się do zastosowania w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu.

Jak dobrać lampę stojącą?

Najważniejsze o czym powinniście pamiętać to wspomniana wcześniej funkcjonalność. Względy wizualne mają oczywiście także spore znaczenie, jednak w tym przypadku należy potraktować je nieco drugorzędnie. Pamiętajcie, że nawet najpiękniejsze oświetlenie podłogowe nie spełni swoich funkcji, jeśli nie będzie odpowiadać Waszym preferencjom w zakresie użytkowania. Wybrana przez Was lampa stojąca w pierwszej kolejności powinna być dopasowana do Waszych potrzeb, dlatego przed wyborem konkretnego modelu zastanówcie się czego dokładnie oczekujecie od tego rodzaju oświetlenia.

O ile w trakcie odpoczynku czy oglądania telewizji dobrze swoją rolę spełnią lampy z abażurami, które dają spokojne i lekko przytłumione światło, o tyle podczas czytania dużo lepiej sprawdzą się lampy stojące z mocniej odsłoniętymi żarówkami czy ruchomymi kloszami. Lampy podłogowe wyróżniają się dużą różnorodnością w tym zakresie, dlatego posiadając odpowiednią wiedzę można łatwo znaleźć tę idealną, która jednocześnie będzie praktyczna i wpisze się w wystrój mieszkania. Zarówno pierwszy, jak i drugi typ modeli występuje w wielu formach, rozmiarach i wariantach kolorystycznych.

Oświetlenie podłogowe – dlaczego nie warto z niego rezygnować?

Skoro nawiązaliśmy już nieco do kwestii wizualnych to powiedzmy sobie jeszcze kilka słów na temat korzyści związanych z estetyką. Jeśli choć trochę orientujecie się w asortymencie internetowych sklepów meblowych to z pewnością wiecie, że lampy stojące mają całkiem sporo do zaoferowania w tym temacie. Wśród dostępnego oświetlenia można znaleźć wiele modeli, które przykuwa uwagę ciekawymi formami, oryginalną kolorystyką czy nowatorskim designem. Nie da się jednak ukryć, że największym zainteresowaniem cieszą się lampy podłogowe, które umiejętnie łączą piękny wygląd z funkcjonalnością.

Takie lampy stojące idealnie sprawdzą się zarówno w salonach, sypialniach, kącikach do pracy, jak i jadalniach. W strefie wypoczynkowej, przy biurku, w sąsiedztwie stołu czy w kąciku do czytania – lampy podłogowe świetnie spełniają funkcję oświetlenia pomocniczego, a przy tym z powodzeniem odnajdują się w roli ozdoby. Z ich pomocą można łatwo wymodelować kształty pomieszczenia, wyeksponować to, co warte uwagi, jak i ukryć wszelkie niedociągnięcia. Oświetlenie podłogowe to również świetny sposób na wyznaczenia stref użytkowych czy wprowadzenie oryginalnego akcentu do aranżacji. Wiele ciekawych modeli znajdziecie online, w sklepie meblowym Wonder, w którym kupicie nie tylko piękne lampy stojące, ale i inspirujące dodatki wystroju wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *