Łazienka na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?

Coraz częściej urządza się łazienki na poddaszu. Tego typu przestrzenie mogą poszczycić się bardzo dużą ilością naturalnego światła, a także ciekawym charakterem. Utrudnieniem mogą okazać się dość niskie skosy. To dlatego należy starannie przemyśleć aranżację wystroju łazienki, która ma znajdować się bezpośrednio pod spadzistym dachem.

Pierwszym krokiem jest dokonanie dokładnych pomiarów. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, jaką przestrzenią dysponujemy. Co dalej?

Urządzanie łazienki na poddaszu ze skosami

Jeśli aranżujemy przestrzeń łazienkową na poddaszu, musimy dokładnie przemyśleć każdy element. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z pomieszczeniem ze skosami, oprócz samej powierzchni podłogi, musimy uwzględnić także to, jak duża przestrzeń znajduje się poniżej granicy wysokości, przyjmowanej jako 190 centymetrów. W tym celu sięgamy po przekroje. Drugi istotny aspekt to wysokość ścianki kolankowej. Jest to najniższa ściana w danej przestrzeni. To właśnie od tej wartości pewne sprzęty w naszej łazience się zmieszczą pod skosem, a pewne po prostu nie. W przypadku, gdy ścianka kolankowa ma 1 metr wysokości, stosunkowo łatwo będzie nam wykorzystać przestrzeń w najniższym punkcie danej łazienki. Jeśli ma ona 110 centymetrów, będzie możliwe zmieszczenie bidetu lub toalety stojącej.

Sprawa się nieco komplikuje, gdy na poddaszu w łazience wysokość ścianki kolankowej nie przekracza 100 centymetrów. Wtedy konieczne będzie odsunięcie każdego urządzenia w danej przestrzeni na pewną odległość. Dzięki temu będzie możliwe swobodne korzystanie z niego. Wbrew pozorom, wcale nie musi być to strata powierzchni. W takich przypadkach można za urządzeniami stworzyć schowki.

Łazienka na poddaszu – jak ją umeblować?

Na szczęście producenci zadbali o to, aby właściciele łazienek na poddaszu ze skosami mogli zaaranżować przestrzeń. W ofercie można znaleźć kabiny i drzwi prysznicowe ze ściętą od góry obudową, można także zastanowić się nad zastosowaniem samonośnych stelaży, na których będzie wsparta armatura. Można także wykorzystać przestrzeń pod skosem na zamontowanie wanny. Umieszczamy ją w taki sposób, aby w jednym jej końcu było możliwe stanie w wyprostowanej pozycji. Dobrze w tej roli sprawdzą się wanny narożne lub asymetryczne. Jeśli pomieszczenie jest duże, warto rozważyć zastosowanie wanny wolnostojącej, która przekształca łazienkę w przepiękny salon kąpielowy.

W przypadku, gdy spadek dachu znajduje się po jednej stronie łazienki, świetnym pomysłem będzie zamontowanie kabiny prysznicowej w okolicach drzwi łazienki. Dobrą alternatywą dla tradycyjnych kabin z brodzikiem są prysznice typu walk-in. Są one zamknięte z jednej strony gładką szybą. Trzeba pamiętać, by przed kabiną prysznicową zapewnić sobie odpowiednią ilość miejsca, by możliwe było swobodne korzystanie z niej.

Nieco łatwiej będzie nam wybrać odpowiednią umywalkę. Górna krawędź umywalki przeważnie znajduje się na wysokości 85 centymetrów od podłogi, dzięki czemu komfortowo można korzystać z urządzenia. Taką umywalkę można zamontować na ścianie kolankowej, której wysokość wynosi 1 metr. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku rezygnujemy z lustra nad samą umywalką. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby takie lustro zamontować na innej ścianie lub zdecydować się na lustra stojące, które będą od niej odsunięte.

Jak widać, łazienka na poddaszu ze skosami może być funkcjonalna i stylowa. Klucz tkwi w jej odpowiednim zagospodarowaniu. Na szczęście szeroka oferta pozwala na dopasowanie odpowiednich urządzeń sanitarnych i mebli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *