Liczne zastosowania blachy perforowanej

Często bywa tak, że na pierwszy rzut oka zwykłe materiały przy bliższym poznaniu okazują się znacznie bardziej interesujące oraz wszechstronne, niż wydawało się to na początku. Takim produktem są między innymi powszechnie znane i użytkowane blachy perforowane. Skomplikowany proces ich obróbki oraz uniwersalność ich zastosowania sprawiły, że produkty te posiadają bardzo szerokie zastosowanie.

Blacha perforowana – trwały i niezawodny materiał

Jest to wyrób hutniczy o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Jego grubość jest o wiele mniejsza, niż długość i szerokość. Blachę perforowaną produkuje się z żaroodpornej, nierdzewnej oraz trudno – ścieralnej i kwasoodpornej stali. Jej dodatkiem może być również aluminium, brąz, mosiądz, miedź oraz inne rodzaje tworzyw sztucznych.

Niezależnie od wykorzystanego w procesie produkcji materiału charakteryzuje się ona bardzo wysoką trwałością oraz odpornością na uszkodzenia. Potrafi ona przyjmować szereg rozmaitych form oraz kształtów. Ponadto jest łatwa w obróbce, dzięki czemu daje szerokie możliwości zastosowania.

Jakie jest zastosowanie blachy perforowanej?

Szeroki wybór perforacji oraz wytłoczeń oferuje nieograniczone możliwości tego produktu. Nie tylko pod względem obszarów jego zastosowania, ale również w kwestii aranżacji z jego wykorzystaniem. Perforowaną blachę cechuje między innymi wysoka stabilność, trwałość oraz fakt, że posiada bardzo atrakcyjny wygląd. Z tego też względu od ponad wieku fascynuje wielu architektów oraz projektantów.

Pierwotnie blacha perforowana znalazła swoje zastosowanie przede wszystkim w rolnictwie. Była ona wykorzystywana wszędzie tam, gdzie trzeba było odseparować lub przefiltrować. Rolnicy bardzo często używali jej jako sita, a browarnicy jako cedzaki chmielu. Co ciekawe, blacha perforowana była również bardzo przydatna w pszczelarstwie.

W latach 1920 – 1940 gdzie dużą popularność zyskał nurt art déco, blachy perforowane znalazły powszechne zastosowanie w wielu przedmiotach codziennego użytku, we wzornictwie przemysłowym oraz w architekturze. Mimo, że styl art déco był głównie nastawiony na bogate wzornictwo, zdobienia i ornamenty, równie istotne było wykorzystywanie innowacyjnych materiałów. Z blachy perforowanej wykonywano najczęściej dekoracje fasadowe, meble oraz stojaki na parasole.

Po 1945 roku perforowane blachy zaczęły być coraz częściej wykorzystywane w:

  • przemyśle maszynowym
  • przemyśle górniczym
  • w zakładach cementowych
  • w zakładach potasowych
  • w fabrykach chemicznych

W tym czasie w rolnictwie znalazła ona zastosowanie w kombajnach, instalacjach sortujących oraz w bębnach do mycia buraków. Dziś blachy te są wszechobecne. Są z nich wykonywane:

  • ogrodzenia
  • ekrany akustyczne
  • ławki parkowe

Ponadto są one bardzo często stosowane do pokrywania fasad oraz stanowią wypełnienie balustrad i konstrukcji schodów. Dzięki możliwości całkowitego odzyskania i ponownego wykorzystania perforowane blachy są świetnym rozwiązaniem z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego.

Blachę perforowaną dostarcza np. producent Perfopol – https://www.perfopol.pl/, który działa na rynku już wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *