W dzisiejszych czasach masz do dyspozycji wiele interesujących dodatków, z których pomocą Twoje mieszkanie nabierze charakteru. Jedna z opcji, jaką możesz wykorzystać w trakcie wykańczania lokum, są listwy przypodłogowe oraz sufitowe, dostępne w wielu ciekawych wariantach. Ten niebanalny element dekoracyjny doda wnętrzu uroku i wyrafinowanego wyglądu. Sprawdź, w jaki sposób możesz wykorzystać listwy z korzyścią dla wyglądu poszczególnych pomieszczeń.
Listwy przypodłogowe w Twoim domu
W przypadku dekoracji przypodłogowej na szczególną uwagę zasługują listwy wykonane z płyt MDF. Wyróżniają się bardzo dużą elastycznością i plastycznością, dlatego można je zakrzywiać oraz frezować. Dzięki temu można wykonać na nich fantazyjne kształty, które gwarantują piękny i wyrafinowany wygląd produktu końcowego. Dawniej, aby uzyskać taki efekt, konieczne było wykorzystanie prawdziwego drewna jako budulca płyt. Co oczywiście oznaczało zwiększone koszty, na które mogły sobie pozwolić wyłącznie bardziej majętne osoby.
Teraz Ty także możesz ozdobić swoje podłogi lub sufit z pomocą pięknych, dekoracyjnych listew, które są pełne fantazyjnych pofalowań. Obecnie masz do dyspozycji listwy sufitowe oraz przypodłogowe w wielu wariantach, wykonane z MDF oraz innych nowoczesnych tworzyw. Poszczególne modele różnią się między sobą sposobem frezowania, wysokością oraz wykończeniem. Wielu producentów sprzedaje swoje wyroby w stanie surowym, musisz wówczas pokryć ich powierzchnię z pomocą odpowiedniej farby, bejcy czy lakieru. Ta opcja sprawdzi się, szczególnie jeśli interesują Cię nieszablonowe rozwiązania w postaci np. żółtych czy fioletowych listew.
Jak dobrać rozmiar i kształt listew przypodłogowych?
W katalogu producentów listew przypodłogowych znajdziesz przeważnie modele o wysokości 6 oraz 10 centymetrów. Ostateczny wybór wariantu powinien być uzależniony przede wszystkim od wysokości mieszkania. Źle dopasowane listwy mogą przyczynić się do optycznego obniżenia pomieszczenia, a raczej pragniesz tego uniknąć. W przypadku pokoju o wysokości wynoszącej do 250 centymetrów polecane są głównie listwy w wersji 6-centymetrowej. Z kolei przy wyższych pomieszczeniach, przekraczających 280 centymetrów, możesz sięgnąć po warianty 10-centymetrowe. Opcja ta może być też wykorzystana w niższym mieszkaniu pod warunkiem, że zostanie pomalowana w takim samym kolorze, jak ściany. Wówczas unikniesz niepożądanego efektu optycznego.
Nie bez znaczenia będzie także kształt listew przypodłogowych, który najlepiej dopasować do aranżacji wnętrza. Modele klasyczne, zwężane ku górze pasują niemalże do każdej stylistyki. Jeśli pokój urządzony jest w stylu nowoczesnym czy industrialnym, to możesz sięgnąć po wersję cokołową, posiadającą taką samą szerokość na całej długości. Z kolei we wnętrzach prowansalskich oraz eklektycznych warto wykorzystać modele o bardziej fantazyjnych kształtach. W przypadku tego pierwszego stylu najlepiej postawić na kolor biały lub błękitny-koniecznie z przetarciami. Z kolei w eklektycznym sprawdzą się ciemniejsze listwy, np. orzechowe. Będą się one wspaniale komponować w połączeniu z antycznymi meblami, perskimi dywanami i kwiecistymi tapetami.
Kiedy wykorzystać listwy sufitowe?
Coraz popularniejsze stają się także listwy sufitowe, które gwarantują ciekawy efekt stylistyczny we wnętrzu. Taki produkt polecany jest przede wszystkim do pomieszczeń, których wysokość przekracza 280 centymetrów. W niższym mieszkaniu mogą bowiem optycznie skrócić ściany. Jeśli jednak zależy Ci, aby je wykorzystać, to możesz po prostu pomalować je na biało, w tej samej tonacji, jak w przypadku sufitu. Instalacja listew sufitowych jest szczególnie zalecana w przypadku mieszkań ze starszego budownictwa. Lokale usytuowane w przedwojennych kamienicach często mają nieestetyczne łączenia na linii ściana-sufit, które warto zamaskować.
Tutaj także masz do dyspozycji produkty o różnym kształcie oraz wysokości. Wybór powinien być analogiczny jak w przypadku listew przypodłogowych. Na szczególną uwagę zasługują listwy sufitowe z licznymi żłobieniami, które wyglądają niczym pałacowa sztukateria. Pięknie będą prezentować się w wysokich pomieszczeniach reprezentacyjnych. Polecamy je zwłaszcza do przestronnego salonu urządzonego w stylu eklektycznym. Do tego możesz też dobrać gipsową sztukaterię na sufit, a uzyskasz niesamowity efekt stosunkowo niskim kosztem. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie zastosowanie takiego samego koloru w przypadku listew sufitowych oraz przypodłogowych. Jeśli jednak lubisz bardziej odważne kompozycje, to możesz postawić na taką samą barwę, jaką mają futryny drzwiowe.
Nowoczesne listwy przypodłogowe i sufitowe to bardzo ciekawy element dekoracyjny do Twojego domu czy mieszkania. Pasują do każdej aranżacji, zarówno tej klasycznej czy eklektycznej, jak i nowoczesnej oraz industrialnej. To znacznie tańsza opcja niż modele zrobione z drewna, a gwarantuje zbliżony efekt stylistyczny. Możesz pomalować je na dowolny kolor, dopasowując barwę do aranżacji pomieszczenia. Zwróć szczególną uwagę na kształt i rozmiar listew, aby lepiej pasowały do wysokości oraz stylistyki wnętrza.