Metody usuwania farby z budynków i innych trudnych powierzchni

Formuły nowoczesnych farb do malowania powłok umożliwiają nakładanie nowej warstwy farby bez konieczności usuwania pozostałości po wcześniejszym malowaniu. Niekiedy jednak powierzchnia ścian, mebli czy okien wymaga wcześniejszego przygotowania. W tym celu w niektórych przypadkach wystarczy papier ścierny, w innych konieczne może okazać się zastosowanie specjalnych środków. Poznaj metody usuwania farby ze ścian budynków i innych trudnych powierzchni.

Kiedy usunięcie farby jest konieczne?

Przed przystąpieniem do usuwania warstwy starej farby warto upewnić się, czy planowany zabieg jest konieczny. Usuwanie farby będzie niezbędne, jeśli:

  • stara farba się łuszczy. Odspojone płaty nie mogą zostać zamalowane, ponieważ, oprócz nieatrakcyjnego wyglądu, nowa warstwa farby miałaby niewystarczającą przyczepność,
  • ściana jest pomalowana farbą klejową, na którą nie może zostać nałożona warstwa nowoczesnej farby emulsyjnej. Ściana może zostać pomalowana wyłącznie po wcześniejszym usunięciu całej farby klejowej i dokładnym jej umyciu,
  • farba nie ma dobrej przyczepności z podłożem. Może się tak stać wtedy, gdy stara farba została położona na źle przygotowanym podłożu. Podczas malowania powierzchni, stara farba może zacząć schodzić i zostawać na wałku lub pędzlu.

Sposoby na usunięcie farby

1. Szlifowanie powierzchni

Bardzo skutecznym sposobem na usuwanie farby z dowolnej powierzchni jest szlifowanie. W zależności od wielkości powierzchni, jaka ma zostać wyszlifowana, stosuje się papier ścierny lub szlifierki oscylacyjne. Papier ścierny doskonale sprawdzi się na niewielkich powierzchniach lub w miejscach trudno dostępnych, natomiast szlifierka polecana jest podczas usuwania farby z dużej powierzchni. Rozpoczynając usuwanie farby, na szlifierkę oscylacyjną należy nałożyć papier ścierny o dużej gradacji. Następnie, aby usunąć pozostałości, zakładany jest papier ścierny o niższej gradacji.

2. Środki zmywające farby

Dostępność na polskim rynku zmywaczy do farb jest dosyć duża, warto jednak wybrać produkt o dużej i sprawdzonej skuteczności. Zmywacze sprzedawane są w formie żelu. Produkt należy nałożyć na powierzchnię pomalowanej ściany, a następnie pozostawić na okres kilkudziesięciu minut. Po tym czasie warstwa farby pęcznieje i mięknie, umożliwiając łatwe jej zdrapanie za pomocą stalowej szpachelki.

3. Usuwanie farby na mokro

Metoda ta jest skuteczna wyłącznie w przypadku farb dyspersyjnych i klejowych. Formuła tych farb oparta jest na składnikach, których naturalnym rozpuszczalnikiem jest woda. Powierzchnię pomalowaną farbami dyspersyjnymi lub klejowymi należy zwilżyć ciepłą wodą, pozostawić na kilka minut, a następnie usunąć szpachelką. Należy jednak zwrócić uwagę na ilość wykorzystywanej do usuwania farby wody – test ilościowy należy przeprowadzić w miejscu mało eksponowanym. Zbyt duża ilość rozpuszczalnika może negatywnie wpłynąć na strukturę tynku i gładzi, które znajdują się pod warstwą farby.

4. Usuwanie przez opalanie

Opalanie farby to bardzo skuteczny sposób usuwania powłok, poza farbami klejowymi oraz emulsyjnymi. Sposób ten wykorzystywany jest najczęściej przy usuwaniu farby z elementów drewnianych lub metalowych. Opalarki nie są stosowane do usuwania ze ścian farb olejowych, ponieważ ich zastosowanie mogłoby znacznie uszkodzić tynk oraz gładzie, znajdujące się pod powłoką. Opalanie farby polega na podgrzewaniu specjalnym urządzeniem pomalowanej farbą powierzchni, która marszczy się i mięknie, odchodząc od powierzchni elementu. W następnym kroku farbę zrywa się stalową szpachelką.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy ECO-PARA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *