Modne elewacje – jak wykończyć zewnętrzne ściany domu w 2022?

Na rynku budowlanym można znaleźć wiele rozwiązań, dzięki którym możliwe jest wykończenie zewnętrznej powierzchni ściany budynku. Jedną z nich są tynki dekoracyjne. W dzisiejszym wpisie podpowiemy Ci, jakie możliwości mają tego typu tynki, gdzie je zastosować oraz jakie wyróżniamy rodzaje tynków dekoracyjnych.

Tynki dekoracyjne idealne na zewnątrz

Tynki dekoracyjne to niezwykle modne rozwiązanie, które jest chętnie używane w aranżacjach wnętrz. Wbrew pozorom można je stosować nie tylko w pomieszczeniach, ale również na zewnątrz budynku. To doskonały sposób na odmienienie wierzchniej warstwy ściany – w zależności od wyboru produktu możesz stworzyć efekt imitujący naturalne drewno, beton, czy cegłę. Dowiedz się więcej o dostępnych kolorach i fakturze, jakie mogą mieć tynki dekoracyjne na zewnątrz.

Czym różni się tynk dekoracyjny elewacyjny od tego, który kładziemy na ściany wewnątrz budynku? Zasada działania jest podobna, największą różnicę stanowi czas oraz sposób aplikacji obu produktów.

Pamiętaj, że nie każdy tynk dekoracyjny możesz stosować na zewnątrz budynku. Przed zakupem sprawdź etykietę lub kartę produktu, tam znajdziesz informacje o tym, czy możesz użyć tynku na zewnętrznych ścianach budynku.

Jakie wyróżniamy rodzaje tynków elewacyjnych?

Tynki elewacyjne dzielą się na kilka podstawowych kategorii. Wymienić można tu:

  • tynk akrylowy;
  • tynk mozaikowy;
  • tynk mineralny;
  • tynk silikatowo-silikonowy;
  • tynk silikonowy.

Co jest ważne, każdy z tynków ma inne parametry, na przykład dotyczące wodoprzepuszczalności, czy odporności na korozję biologiczną. Warto wziąć pod uwagę również te aspekty podczas zakupu tynku elewacyjnego.

Zastosowanie tynków dekoracyjnych elewacyjnych

Tynki dekoracyjne można nakładać na zewnątrz budynków mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej. Niezależnie od aranżacji oraz elementów dekoracyjnych (takich jak bonie, czy sztukateria wokół okna) sprawdzą się one w każdym stylu.

Ciekawą opcją jest tynk strukturalny dekoracyjny. Można go nakładać na wszystkich ścianach (tworząc w ten sposób spójną, jednolitą fakturę), bądź też umieścić go na fragmencie ściany (traktując go jako element dekoracyjny).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *