Obecnie posiadanie monitoringu stało się już czymś powszechnym. Każda nowo otwarta firma troszczy się o to, by w pobliżu jej siedziby zamontowano kamery, które będą chroniły przed ingerencją z zewnątrz. Również osoby prywatne chętnie korzystają z tej formy bezpieczeństwa. Nie da się ukryć, że monitoring może zapobiec wielu przykrym wydarzeniom lub ewentualnie pomóc w rozprawieniu się z konsekwencjami. Ponieważ technologia w tym zakresie znacząco się rozwinęła, teraz możemy mieć dostęp do inteligentnych funkcji, które znacząco zmniejszają ryzyko ataku.
Wykrywanie próby sabotażu
Złodziej obserwujący nasz dom może doskonale zdawać sobie sprawę, że mamy kamery. W związku z tym będzie próbował je zlikwidować. Dzięki funkcji wykrywania sabotażu zostanie uruchomiony alarm w chwili, gdy ktoś będzie próbował zasłonić obiektyw, zmienić jego ustawienie bądź ostrość.
Rozpoznawanie tablic rejestracyjnych
Monitoring wyposażony w ten dodatek będzie w stanie przeanalizować dane z tablic rejestracyjnych, zapisać je, a nawet wyszukać konkretny pojazd. Tę funkcję bardzo często wykorzystuje się na parkingach, na autostradach, na terenie obiektów strzeżonych i w szeroko rozumianej przestrzeni miejskiej. Dzięki temu kamera zapisuje wszystkie najpotrzebniejsze informacje, które w razie potrzeby mogą pomóc policji w zidentyfikowaniu sprawcy przestępstwa. Możliwe jest także odszukanie ewentualnych świadków zdarzenia.
Detekcja twarzy
Przydatna szczególnie na obszarach zamkniętych i ściśle chronionych, do których dostęp powinni mieć tylko niektórzy. Kamery zapisują twarze osób wchodzących, tworząc własną bazę danych. Detekcja twarzy jest często połączona z automatycznym systemem otwierania i zamykania bramy czy drzwi. Wówczas wejście na teren obiektu nie będzie możliwe do momentu, w którym monitoring rozpozna tożsamość osoby i pozwoli jej wkroczyć na teren. Analogicznie w chwili, kiedy ktoś nieuprawniony będzie próbował dostać się do środka, zostanie uruchomiony alarm.
Wykrywanie nieznanych obiektów
W tym przypadku kamera analizuje obraz pod kątem zmian w „tle”, do którego jest dostosowana. W chwili, kiedy w polu widzenia pojawi się nowy obiekt, który pozostaje w tym miejscu przez dłuższy czas (np. samochód), to włącza się alarm, a monitoring zapisuje zdjęcie w bazie danych. Podobna reakcja zachodzi w chwili, gdy zapamiętany, stały obiekt zniknie. Innymi słowy kamera wykrywa wszelkie zmiany w otoczeniu.
Wykrywanie przekroczenia linii i wyznaczonego obszaru
W kamerze mogą być wytyczone cztery wirtualne linie, które będą obejmowały przestrzeń chronioną. Dzięki temu monitoring z łatwością rozpozna, kiedy ktoś nieupoważniony wkroczy na dany obszar bądź gdy obiekt porusza się w złym kierunku. Wówczas rejestrator zapisze zdjęcie w bazie danych. Wykrywanie przekroczenia linii przydaje się np. na dworcach, gdzie są określone bezpieczne strefy, np. odległość od torów.
Bardzo podobnie działa funkcja wykrywania wejścia i wyjścia z określonego obszaru. Dzięki niej kamera z łatwością rozpoznaje intruza. Jeśli w określonym polu pojawi się obiekt, który będzie przebywał tam dłużej niż wyznaczony czas, natychmiast rozbrzmiewa alarm, a kamera zapisuje zdjęcie obrazu.
Artykuł przygotowany przez sklep internetowy eAlarmy, który oferuje szeroki wybór systemów alarmowych, telewizji przemysłowej CCTV, kontroli dostępu i oddymiania, a także domofony, wideodomofony.