Wiele jest czynników, które powodują wibracje przenoszone przez grunty. Wibracje te natomiast stanowią realne zagrożenie dla zabudowy, jak również dla człowieka. Zbyt duże ich natężenie może doprowadzić do wypadku oraz poważnego uszkodzenia konstrukcji. Dlatego tak istotny jest pomiar wibracji i jego stały monitoring. Umożliwia on odpowiednie zabezpieczenie budynków, a także wprowadzenie zmian w projekcie, tak aby zniwelować szkodliwość powstających drgań lub po prostu obniżyć ich poziom.
Ocena wibracji z różnych źródeł
Warto podkreślić, że wibracje mogą być wywołane przez różnorodne czynniki. Oczywiście monitoring wibracji prowadzony jest na wszelkiego rodzaju placach budowlanych. Praca maszyn budowlanych, wbijanie pali, rozbiórki i inne czynności budowlane powodują często wibracje o bardzo wysokiej częstotliwości. Jednak pomiary niezbędne są nie tylko w okolicy placu budowy. Wykonuje się je również w obszarze wzmożonego ruchu kołowego lub kolejowego. Ponadto pomiar drgań to czynność towarzysząca robotom górniczym i innym działalnościom przemysłowym.
Wstępne pomiary i monitoring wibracji
Zasadniczo ocena wibracji powinna się rozpocząć jeszcze przed rozpoczęciem realizacji jakiegokolwiek projektu budowlanego. Następnie działania w ramach mierzenia i monitorowania wibracji oraz ich wpływu na okolicę powinny trwać przez cały okres realizacji. Również w przypadku torów kolejowych czy też jezdni samochodowych, jeszcze przed powstaniem trasy, wykonuje się szacunkowe pomiary wibracji generowane przez przewidywane natężenie ruchu. Wszelkie otrzymane na tym etapie wyniki są danymi szacunkowymi. Obecnie do ich otrzymania wykorzystuje się procesy opisane w normie PN-85 B-02170.
W celu otrzymania danych dotyczących rzeczywistych częstotliwości wibracji i ich wpływu na okolicę, pomiary wykonuje się w trakcie realizacji inwestycji, a w przypadku dróg również po ich zakończeniu. Stały monitoring wibracji pozwala kontrolować sytuację i zainterweniować w porę zawsze wtedy, gdy pomiary dają wyniki zagrażające zabudowie lub ludziom.