Na co zwracać uwagę wybierając drzwi?

Wybór drzwi to decyzja, którą powinniśmy uprzednio gruntownie przemyśleć, zwracając uwagę na kilka istotnych czynników. Drzwi zewnętrzne powinny być przede wszystkim funkcjonalne i spełniać wymagane standardy bezpieczeństwa. Poza tym, dokonując ich zakupu musimy sprecyzować takie parametry, jak: kolor, zastosowane wzornictwo, czy rodzaj użytego do ich wykonania tworzywa.

Kupujemy drzwi wejściowe

Biorąc pod uwagę gatunek materiału, z jakiego produkuje się drzwi zewnętrzne, wyróżnia się następujące ich rodzaje:

  • stalowe
  • aluminiowe
  • drewniane
  • z tworzywa PCV
  • z włókna szklanego

Poszczególne wersje różnią się pomiędzy sobą odpornością na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, stopniem izolacji akustycznej, czy klasą bezpieczeństwa. Dość popularne są drzwi stalowe, które posiadają dobre parametry antywłamaniowe (szczególnie wzmocnione prętami ze stali hartowanej) oraz są stosunkowo niedrogie. Bardziej wymagający klienci mogą się zdecydować na modele drewniane, które sprawdzą się zarówno w budynkach nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Drewno to surowiec cechujący się niewielką rozszerzalnością cieplną, co gwarantuje prawidłowe domykanie się skrzydła niezależnie od czynników pogodowych. Ponadto drzwi drewniane wyróżniają się dużą izolacyjnością termiczną i akustyczną. Do mankamentów tego typu rozwiązania możemy natomiast zaliczyć konieczność okresowej konserwacji i wysoką cenę produktu.

Nie mniej istotny od właściwości technicznych jest prawidłowy montaż drzwi wejściowych. Dobrze osadzone chronią nas przed ubytkiem ciepła i zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Warto powierzyć to zadanie wykwalifikowanej ekipie, która wykona je w profesjonalny sposób.

Jakie drzwi wewnętrzne?

W przypadku drzwi wewnętrznych liczy się głównie rodzaj wypełnienia, z jakiego zostały one wykonane. Mamy tutaj do wyboru dwie opcje:

  • drzwi płytowe
  • drzwi płycinowe

Pierwsze składają się z ramiaka i wypełnienia, które może stanowić płyta wiórowa lub karton o strukturze plastra miodu. Skrzydła płycinowe zbudowane są natomiast z ramy konstrukcyjnej i płyt drewnopodobnych. Podstawowa różnica pomiędzy obiema kategoriami polega na tym, że rama konstrukcyjna w drzwiach płytowych jest ukryta, a w płycinowych widoczna. Wybór konkretnego rozwiązania będzie zależał przede wszystkim od funkcji pomieszczenia, w którym mają być zamontowane. Sypialnia czy łazienka wymagają zastosowania drzwi pełnych, które zapewnią poczucie intymności. Wykańczając z kolei salon drzwi do niego prowadzące mogą posiadać większe przeszklenia, dzięki czemu wnętrze będzie lepiej doświetlone.

EkoBud – mamy Twoje drzwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *