Na czym polega gumowanie rolek

Części maszyn pracują w różnych, niekiedy trudnych warunkach. To oczywiste, że ulegają zużyciu, starciu, pęknięciu i trzeba je wymienić na nowe elementy lub, jeśli to możliwe, poddać procesowi regeneracji np. gumowaniu.

Na czym polega gumowanie?

Gumowanie to proces powlekania mieszaniną gumową komponentów maszyn (których o tym za chwilę) szczególnie narażonych na działanie substancji chemicznych lub uszkodzenia mechaniczne. Do nakładania szczelnej i ściśle przylegającej do powierzchni komponentu warstwy gumy wykorzystuje się metodę wulkanizacji na zimno (element zostaje oczyszczony, następnie pokryty mocnym klejem i do jego powierzchni przytwierdza się okładzinę) lub na gorąco (na oczyszczona powierzchnię aplikuje się gorąca i płynną gumę). Coraz śmielej firmy świadczące usługi gumowania sięgają po innowacyjne metody tj. wulkanizacja w autoklawie.Po gumowaniu powierzchnia mieszanki może pozostać gładka, a może być poddana usłudze rowkowania tj. nacinaniu wzorów.

Jaką gumą powlekane są elementy maszyn?

Mieszanki gumowe charakteryzują się dużą trwałością, odpornością na działanie wielu czynnikow, neutralną powierzchnią. W zależności od środowiska, w jakim dane części maszyn pracują, stosowane są różne rodzaje mieszanek. Tam, gdzie występują duże siły tarcia, żywotność komponentów przedłuży materiał SBR. Tam, gdzie występują oleje i smary, warto zastosować NBR. Tam, gdzie występuje duży wpływ czynników atmosferycznych najlepsza będzie mieszanka EPDM.

Jakie części maszyn się gumuje?

Gumowanie stosuje się dla bębnów, rolek i wałków tzn. elementów, bez których transport wewnętrzny nie może się odbyć.

Jakie są zalety gumowania?

Gumowanie rolek ma wiele zalet. Pierwsza – oszczędność kosztów. Gdy rolki się zużyją, zamiast kupować nowe, lepiej poddać je procesowi regeneracji. Druga – gumowane rolki pracują ciszej, co  wpływa na komfort pracy osób pracujących przy transporterze. Trzecia – rolki są bardziej stabilne , nie drgają – taśma porusza się po niej gładko i płynnie. Czwarta – rolki mają mniejszy poślizg. Piąta – powierzchnia gumowanych rolek jest bardziej czysta.

Gumowane elementy maszyn przekładają się na jej lepszą pracę i dłuższą żywotność. Firmy specjalizujące się w nakładaniu gumowych powłok najpierw dokonują oględzin komponentów, oceniają stopnia zużycia, jeśli zachodzi taka potrzeba usuwają warstwę starej gumy i jeśli nie ma przeciwwskazań, dopiero przystępują do gumowania. Koszt usługi zależy od usługodawcy, od rozmiarów wałków, ilości wałków i grubości mieszanki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *