Nawierzchnia z betonu cementowego w remontach dróg lokalnych

Nawierzchnia z betonu cementowego jest jedną z lepszych technologii wykorzystywanych przy wykonywaniu wzmocnienia lub podnoszeniu standardów technicznych drogi. Ma ona liczne zalety, takie jak niski koszt utrzymania, trwałość, ale nie tylko. Nawierzchnie betonowe mogą być zastosowane do remontów lokalnych dróg niezależnie od ich konstrukcji.

Stan techniczny dróg lokalnych w naszym kraju bardzo często pozostawia wiele do życzenia. Taka sytuacja jest związana przede wszystkim ze sporymi kosztami wykonania remontów dróg. Znaczenie ma tu rodzaj samej drogi oraz technologia wykonania jej nawierzchni. Drogi z nawierzchnią asfaltową, powszechne w naszym kraju, niestety nie zawsze są rozwiązaniem trwałym i tanim w utrzymaniu. Alternatywą jest zastosowanie w remontach dróg nawierzchni z betonu cementowego.

Nawierzchnia betonowa i jej zalety

Nawierzchnia z betonu cementowego jest dobrym rozwiązaniem zarówno w przypadku nowo budowanych dróg, jak również odcinków przebudowywanych. Posiada ona liczne pozytywne cechy, które sprawiają, że nawierzchnia betonowa jest często najlepszym rozwiązaniem w przypadku autostrad i dróg ekspresowych, ale także dróg lokalnych.

Do jej najważniejszych zalet należy wysoka trwałość, niski koszt utrzymania oraz możliwość recyklingu. Dla kierowców najważniejszymi zaletami dróg betonowych są brak zjawiska koleinowania na drodze z nawierzchnia betonową, jasny kolor nawierzchni poprawiający widoczność i mniejszy opór toczenia kół. Są to cechy wpływające korzystnie na bezpieczeństwo podczas jazdy i zużycie paliwa.

Wykorzystanie warstwy betonowej w remoncie drogi lokalnych

Remont i przebudowa dróg lokalnych z wykorzystaniem nawierzchni betonowych mogą odbywać się z wykorzystaniem różnych rozwiązań. Jednym z nich jest technologia rehabilitacji i wzmocnień asfaltowych, tzw. whitetopping. Polega ona na zastosowaniu warstwy z betonu cementowego na istniejącej drodze o nawierzchni asfaltowej. Innym możliwym do wykorzystania rozwiązaniem jest położenie warstwy z betonu cementowego na drodze o nawierzchni sztywnej – z nawierzchnią betonową monolityczną lub z płyt betonowych. Wykonanie warstwy z betonu cementowego może także zostać wykorzystane do wzmacniania nierównych dróg gruntowych o niskiej nośności. Nawierzchnia betonowa może być na przykład wykorzystana przy zmianie drogi gruntowej w drogę o nawierzchni twardej. W każdym z wymienionych przypadków zastosowanie betonu cementowego będzie rozwiązaniem korzystnym pod względem kosztów i trwałości, a także właściwości nawierzchni drogi lokalnej po przeprowadzonym remoncie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *