Praca spawacza wymaga doskonałej znajomości rzemiosła i wyposażenia w odpowiednie narzędzia i akcesoria. Oprócz podstawowego zestawu niezbędnych do prac narzędzi, a także akcesoriów znacznie ułatwiających pracę, nie zapominajmy o odzieży ochronnej.
Spawarka – jaką wybrać?
Najważniejszą kwestią jest wybranie odpowiedniej spawarki, która zapewni komfortową i wydajną pracę. Rodzaj spawarki zależy od typu wykonywanego spawu. Pośród spawarek mamy do wyboru:
- spawarka gazowa: to jeden z najstarszych typów spawarek, która ze względów bezpieczeństwa (kontakt z łatwopalnym gazem) stosowana jest w profesjonalnych zakładach. Aby użyć spawarki gazowej, niezbędne jest podłączenie do palnika butli z gazem, które są dość sporych rozmiarów. Innym rodzajem spawarki gazowej jest zestaw do lutowania twardego, który jest mobilny i w jego palniku gaz palny spala się w obecności tlenu, dając płomień o bardzo wysokiej temperaturze;
- spawarki transformatorowe: nieskomplikowanej budowy spawarka o małej sprawności, w dość przystępnych cenach, która sprawdza się w drobnych przydomowych pracach;
- spawarki inwertorowe: najczęściej wykorzystywane przez profesjonalistów i hobbystów. Niektóre modele tych spawarek wyróżniają się wysoką sprawnością, która idzie w parze z wyższą ceną. Jednak możemy na tym zyskać większą tolerancję spawarki na spadki napięć i płynną regulację prądu, a także funkcje wspomagające;
- spawarki elektryczne: są to spawarki o dość dużych gabarytach, dlatego na rynku zwykle dostępne są małe spawarki transformatorowe, która spawają elektrodami otulonymi (MMA). Moc małych spawarek jest mało wystarczająca, co jest niestety minusem, dlatego jest to dobre rozwiązanie w przypadku sporadycznego użycia.
- spawarka MIG/ migomat: profesjonalna spawarka, przydatna w warsztatach do spawania małych elementów i blach. Można spawać nią punktowo. Do jej użytkowania potrzebna jest butla z gazem obojętnym. Wadą tej spawarki jest jej dość duża waga, która będzie wymagała specjalnego wózka, żeby nadać jej mobilności.
- spawarka TIG: to najbardziej wszechstronna technologia spawarki, dzięki której można spawać każdy rodzaj metalu. Podobnie jak w technologii MIG, te spawarki również wymagają do pracy butlę z gazem obojętnym. Zazwyczaj spawarki TIG umożliwiają także spawanie w technologii MMA. To dość kosztowne urządzenia, jednak warte swojej ceny.
Elektrody
Istnieje kilka rodzajów elektrod, które dobierane są ze względu na obrabiany przez nas materiał. Służą one do wykonania spoiwa. Pod wpływem bardzo wysokiej temperatury topią się elektroda i krawędzie metalu, które chcemy połączyć ze sobą. Stopiona elektroda zalewa spoinę płynnym metalem i wypełnia szczeliny.
Odzież ochronna
Podstawowym warunkiem pracy spawalniczych jest zadbanie o bezpieczeństwo. Odzież ochronna w postaci skórzanego fartucha i rękawów, a także rękawic, masek, okularów ochronnych i przyłbic uchroni nas od poparzeń iskrami i odpryskami. To podstawowy komplet odzieży ochronnej.
Szlifierka do metalu i wózek spawalniczy
Tak, jak wcześniej zastało to wspomniane, niektóre spawarki są bardzo ciężkie i duże, a przenoszenie ich z miejsca na miejsce znacznie obciąża nasze plecy podczas pracy. Aby tego uniknąć, warto zainwestować w wózek spawalniczy, umożliwiający łatwe przemieszczanie spawarek.
Kiedy już mamy wybraną spawarkę, to pamiętajmy, że zanim przystąpimy do spawania, konieczne jest przygotowanie do tego metalowej powierzchni. Oczyszczenie lub wygładzenie szorstkich materiałów bardzo łatwo i szybko wykonamy przy pomocy odpowiedniej szlifierki do metalu.
Obrotniki i pozycjonery spawalnicze
Obrotniki i pozycjonery to urządzenia znacznie ułatwiające prace spawalnicze. Dzięki obrotowej i pochylanej tarczy pozycjonera (w zakresie od 0 do 90°), jesteśmy w stanie uzyskać optymalną i dokładną pozycję spawanego elementu. Ruch obrotowy ułatwia kładzenie długich spawów, co jest szczególnie pomocne przy spawaniu np. rur. Obrotniki i pozycjonery spawalnicze umożliwiają zachowanie znacznej powtarzalności i dokładności procesów spawania.
Stoły spawalnicze
Umożliwiają komfortowe wykonywanie prac spawalniczych, a także zwiększają ich jakość i dbają o bezpieczeństwo użytkownika. W internetowym sklepie JP-Tech znajdziemy ofertę obrotników, stołów i pozycjonerów spawalniczych od renomowanego niemieckiego producenta Schweisskraft – https://jptech-maszyny.pl/stoly-obrotniki-spawalnicze.
Zaciski kątowe i uziemiające
Dzięki zaciskom kątowym nie przesunie nam się podczas spawania kawałek obrabianego metalu. Dzięki temu zaoszczędzimy czas na dodatkowe poprawki. Natomiast zaciski uziemiające są bardzo istotne dla bezpieczeństwa spawacza. Muszą być wykonane z miedzi i być przez cały czas w kontakcie z obrabianym przedmiotem.
Narzędzia pomiarowe
Jeśli chcemy się upewnić, że spawanie zostało dobrze wykonane, możemy użyć specjalnych narzędzi pomiarowych, które udokumentują zastosowane podczas spawania parametry:
- Spoinomierz: precyzyjne urządzenie, które za jednym przyłożeniem jest w stanie określić wysokość i głębokość spoiny, a także określa rozmiar podtopień, nadlewów oraz porowatości;
- Szczelinomierz: pozwala określić głębokości szczeliny, a także zmierzyć przesunięcia brzegów dwóch elementów;
- Suwmiarka: pozwala na ustalenie głębokości i zewnętrzny/ wewnętrzny pomiar;
- Mikrometr: precyzyjny przyrząd mierniczy z dokładnością do 0,01mm, do pomiaru np. elektrody.