Nitownica pneumatyczna do nitonakrętek – jak działa, jaką wybrać?

Nitownica pneumatyczna jest narzędziem, które może przydać nam się w różnych pracach. Żeby jednak dobrze się spisywała, trzeba podjąć odpowiednią decyzję na etapie wyboru konkretnego modelu. Warto więc wiedzieć, na jakie parametry narzędzia szczególnie powinno się zwrócić uwagę.

Jak działa nitownica pneumatyczna?

Nitownica to narzędzie służące do nitowania. Tyle chyba wszyscy wiemy. Dzięki niej można z wykorzystaniem nitów łączyć różne materiały w sposób tak mocny i stabilny, że nie da się ręcznie ich rozerwać. Najprostszym typem tego narzędzia jest nitownica ręczna, ale to nitownica pneumatyczna jest lepszym rozwiązaniem pod względem efektywności.

Używając tego typu nitownicy, nie trzeba korzystać z siły własnych rąk. Zamiast tego narzędzie wykorzystuje sprężone powietrze. Nitownica pneumatyczna jest znacznie bardziej wydajna. Umożliwia zakucie bardzo dużej ilości nitów lub nitonakrętek w stosunkowo krótkim czasie, dlatego takich narzędzi używa się do zastosowań profesjonalnych i przemysłowych.

Zakres nitowania

Jak wynika z powyższego, takie narzędzie może okazać się bardzo przydatne. I to nie tylko, jeśli nitujemy na skalę przemysłową. Również przy okazji zwyczajnych remontów możemy docenić wygodę i wydajność, jaką daje korzystanie z takiej nitownicy, warto więc sobie ją sprawić. Nitownica pneumatyczna do nitonakrętek jest do kupienia w Internecie, np. na incop.pl, nie trzeba więc prowadzić długich poszukiwań, aby znaleźć takie narzędzie. Jednak, żeby dobrze wybrać, należy wiedzieć, na jakie jego parametry powinno się zwrócić szczególną uwagę.

Jednym z nich jest zakres nitowania. Nitownice mają różne cechy konstrukcyjne i siłę roboczą – w zależności od tych cech dają sobie radę z materiałem o różnej grubości. Przedział 2,4-5 mm powinien być wystarczający do większości prac domowych, ale wybierając narzędzie, warto zastanowić się, co będzie się nim robić, choć oczywiście nie sposób przewidzieć wszystkich sytuacji i zastosowań, jakie się pojawią.

Masa

Ważna jest też masa narzędzia. Chodzi o to, żeby posługiwanie się nim było wygodne i nie nastręczało problemów nawet w przypadku miejsc o utrudnionym dostępie. Na ogół nitownice pneumatyczne nie są ciężkie. Żeby jednak wygodnie się pracowało, narzędzie musi dobrze leżeć w dłoni i zapewniać mobilność. Ta jest ograniczana przez przewód i sprężarkę, warto więc zadbać, aby inne cechy nitownicy służyły jej polepszeniu. Pracę ułatwia na przykład obrotowe mocowanie przewodu pneumatycznego.

Ciśnienie robocze

Również ciśnienie robocze ma duże znaczenie. 5-7 bar zazwyczaj jest wystarczające i pozwala uzyskać siłę roboczą rzędu 7 kN. Znaczenie ma tu dobór odpowiedniej sprężarki. Jeśli sprężarka jest słaba, to i najlepszą nitownicą wiele nie zdziałamy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając nitownicę pneumatyczną?

W wyborze można też sugerować się marką. Oczywiście nie musi ona w pełni świadczyć o jakości narzędzia, ale sięgając po nitownicę znanego producenta, możemy mieć większe zaufanie, że nas ona nie zawiedzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *