Gdańsk jest jednym z największych miast w Polsce. To duży i liczący się pod wieloma względami rynek oferujący ogromne możliwości rozwoju w różnych obszarach. Korzysta z nich każdy prężnie działający deweloper w Gdańsku, o czym świadczy rosnąca ilość inwestycji.
W przeciągu paru ostatnich lat sytuacja na rynku pierwotnych mieszkań w stolicy Pomorza uległa znaczącym zmianom. Głównym tego powodem jest to, że deweloperzy w Gdańsku postawili przede wszystkim na luksusowe lokale, co stanowi odpowiedź na potrzeby lokalnego rynku. Jednocześnie wzrosły także ceny nowych lokali – w okresie od 2013 r. do 2018 r. „podskoczyły” one o ok. 48 proc.
Ceny w górę za sprawą zagranicznych inwestorów i nie tylko
II kwartał 2019 r. przyniósł podwyżki cen nowych mieszkań średnio o 7 proc. w porównaniu z I kwartałem. Specjaliści wskazują kilka przesłanek, dla których deweloper w Gdańsku realizujący inwestycje mające na celu zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych podniósł ceny. Zdrożały koszty budowy – więcej trzeba zapłacić za materiały budowlane oraz za działki pod kolejne przedsięwzięcia. Ponadto wzrósł pobyt na robociznę. Kolejnym istotnym czynnikiem odpowiedzialnym za aktualny stan rzeczy jest fakt, iż zwiększyło się zainteresowanie lokalami o wyższym standardzie ze strony zamożnych Polaków. Przy tej okazji warto nadmienić, iż w Gdańsku przez 3 ostatnie lata wynagrodzenia mocno poszły w górę – lepiej niż w Gdańsku zarabia się tylko w Warszawie. Nie bez znaczenia jest również to, że przeciętny deweloper w Gdańsku sprzedaje sporo mieszkań nie tylko Polakom, ale też nabywcom z Niemiec oraz z krajów skandynawskich. To wszystko sprawiło, że spada liczba ofert mieszczących się w granicach od 5000 zł/mkw. do 6000 zł/mkw.
W Gdańsku się buduje – i to sporo!
Zakup nieruchomości w dalszym ciągu należy do grona najbardziej opłacalnych lokat kapitału. Z tego względu warto zainteresować się nowymi inwestycjami, takimi jak np. Centralpark w dzielnicy Morena, którą realizuje deweloper w Gdańsku – Hossa. W jej ramach powstać ma docelowo osiem strzelistych dwunastopiętrowych oraz siedemnastopiętrowych budynków mieszkalnych. Przykładów ciekawych i świetnie zlokalizowanych projektów można podać oczywiście znacznie więcej – jest ich naprawdę dużo. Nie da się ukryć, że deweloperzy w Gdańsku spodziewają się jeszcze większego zainteresowania ze strony bogatszych klientów, stąd w ich ofercie pojawia się sporo luksusowych apartamentów w tak atrakcyjnych miejscach, jak centrum miasta czy pas nadmorski.
Tendencja zwyżkowa, jeśli chodzi o ceny nowych mieszkań, nie jest charakterystyczna jedynie dla Gdańska – to ogólnopolski trend utrzymujący się od ubiegłego roku. Jak szacują specjaliści z branży, rok 2020 powinien przynieść stabilizację cen, niewykluczone są także spadki. W Gdańsku – podobnie jak i w innych miastach – ok. 60 proc. klientów finansuje zakup nowego lokum gotówką, w pozostałych przypadkach jest to kredyt hipoteczny wciąż będący popularnym źródłem pozyskiwania środków na ten cel.