Nowoczesne domy od Muratora – sprawdź projekty na 2022

Z badań wynika, że w ciągu ostatnich 2 lat wzrosło zainteresowanie budową domów jednorodzinnych na terenach podmiejskich i na obszarach wiejskich. Coraz chętniej przenosimy się z ciasnych mieszkań w metropoliach do przestronnych domów wkomponowanych w piękne, pełne zieleni krajobrazy. Jakie domy cieszą się dużą popularnością? Które projekty warto wziąć pod uwagę w 2022 roku?

Dom nowoczesny – dlaczego jest tak popularny?

W 2022 roku stawiamy na naturalne materiały, ekologiczne podejście do budowy domów i bezpośredni (lub bliski) kontakt z przyrodą. Domy jednorodzinne zyskują nową funkcję – nie są tylko miejscem, w którym mieszkamy, ale również wkomponowują się w otaczający krajobraz i mają przyczyniać się w jak najmniejszym stopniu do degradacji naturalnego środowiska.

To sprawia, że potrzebna jest dobrze przemyślana i funkcjonalna przestrzeń. W tę definicję wpisują się domy nowoczesne, które z jednej strony intrygują nietypową bryłą, dużymi przeszkleniami i brakiem zbędnych ozdobników. Z drugiej – zapewniają maksymalny komfort i bezpieczeństwo domownikom, są ekonomiczne i energooszczędne w użytkowaniu, a także biorą pod uwagę wygląd i ukształtowanie krajobrazu.

Czym różni się dom nowoczesny od tradycyjnego budownictwa? Przy projektowaniu domu tradycyjnego liczy się przede wszystkim nawiązanie do historycznych zasad kształtowania funkcji i detali architektonicznych. W przypadku budownictwa nowoczesnego to głównie funkcjonalność i minimalizm budynku wyznacza ostateczny kierunek kształtowania się bryły. Dom nowoczesny ma elastycznie odpowiadać na konkretne potrzeby inwestora, by żyło się mu w nim jak najlepiej.

Wygląd domów nowoczesnych odzwierciedla ich funkcje. Obecnie zwarta bryła, będąca znakiem rozpoznawczym budynków nowoczesnych wynika z kilku rzeczy: po pierwsze jest tańsza i łatwiejsza w budowie, a po drugie tego typu kubatura minimalizuje powstawanie mostków termicznych, sprzyjając oszczędzaniu.

Duże przeszklenia, które również spotkamy w większości domów nowoczesnych, nie tylko doświetlają wnętrze i optycznie je powiększają, ale również pozwalają zniwelować dystans między wnętrzem domu a zewnętrznym krajobrazem, ogrodem itd. W takim miejscu natura jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Co więcej, duże przeszklenia umieszczone od ciepłej i jasnej strony południowej szybciej nagrzewają wnętrze, więc nie ma potrzeby stałego dogrzewania pomieszczeń. Jest to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie.

Najmodniejsze projekty domów nowoczesnych 2022

W 2022 roku warto zwrócić uwagę na kilka projektów domów nowoczesnych, które łączą w sobie efektowny wygląd z funkcjonalnością i ekologią:

  • Dom w typie nowoczesnej stodoły formą przypomina tradycyjny budynek gospodarczy; zwarta bryła i dwuspadowy dach sprawiają, że domy stodoły mają ogromny energooszczędny potencjał. Duże przeszklenia powodują, że prezentują się one modnie i nowocześnie
  • Nowoczesna rezydencjajeśli marzy się nam pokaźnych rozmiarów dom rodem z Hollywood, który przy okazji będzie dobrze współgrać z krajobrazem i który wyposażymy w ułatwiające życie technologie smart, opcja nowoczesnej rezydencji to strzał w dziesiątkę.
  • Dom parterowy / dom parterowy z poddaszem użytkowymzaletą domów nowoczesnych jest to, że stawiają potrzeby domowników na pierwszym miejscu. To może oznaczać np. brak wyższej kondygnacji lub niewielką antresolę. Domy parterowe są zazwyczaj tańsze w budowie i dają wiele możliwości aranżacji.
  • Nowoczesne domy z ryzalitem i wykuszem obecność ryzalitu i wykuszu, czyli wystających poza lico muru części budynku, nie tylko uatrakcyjnia wygląd elewacji, ale również zwiększa metraż i poprawia proporcje budynku.

Mnogość opcji i wariantów domów nowoczesnych w 2022 może przyprawiać o zawrót głowy. Dlatego Murator stworzył bazę projektów gotowych z wizualizacjami, podzielonych na style budynków (np. nowoczesne rezydencje, domy stodoły), metraż (np. domy do 70 m², do 100 m²), rozwiązania ekologiczne (np. domy energooszczędne, domy z panelami fotowoltaicznymi) itd. W ten sposób możemy zawęzić poszukiwania do konkretnych cech, które chcemy, by posiadał nasz przyszły dom – i znaleźć taki projekt, który spełni nasze oczekiwania.

 

Zdjęcie: Projekt EC402 – Dom perfekcyjny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) z kolekcji Muratora, arch. Piotr Lewandowski

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów z kosztorysem MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *