Oczyszczalnie ekologiczne drenażowe i tunelowe – czym się różnią?

Dowiedz się, na jakiej zasadzie działają oba typy przydomowych oczyszczalni ścieków. Która z nich będzie najlepszym wyborem?

Kiedy sprawdzi się oczyszczalnia ekologiczna?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to ostatnio coraz bardziej popularne rozwiązanie w domach, w których nie ma możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej. To także alternatywa dla szamba, które do niedawna było jedyną opcją w takiej sytuacji. Oczyszczalnia ekologiczna wymaga większego nakładu finansowego podczas montażu, lecz jej dalsza obsługa jest znacznie mniej wymagająca i tańsza. Opróżnianie szamba odbywa się zwykle 2 razy w miesiącu. Opróżnianie oczyszczalni zaś raz w roku, co pozwala zaoszczędzić pieniądze oraz czas. Prawidłowa obsługa oczyszczalni polega wyłącznie na regularnym dodawaniu bakterii do toalety oraz płukaniu kosza filtracyjnego 1-2 razy do roku.

Przeszkodą w instalacji oczyszczalni może się okazać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego danego terenu. Wyklucza się także montaż na terenach o szczególnym znaczeniu przyrodniczym oraz objętych ryzykiem powodzi. Jeżeli jednak zdecydujesz się montaż przydomowej oczyszczalni ścieków, musisz wybrać jej rodzaj.

Jak działa drenażowa oczyszczalnia ekologiczna?

Jest to tradycyjne i nieskomplikowane rozwiązanie. Proces oczyszczania rozpoczyna się w osadniku gnilnym z pomocą bakterii beztlenowych oraz grawitacyjnego oddzielania cząstek. Wszystko, co cięższe od wody opada na dno, czyli poddawane jest sedymentacji, a lżejsze zanieczyszczenia unoszą się na powierzchni, tworząc pewnego rodzaju kożuch. W kolejnym kroku materiał przepuszczany zostaje przez filtr, by kontynuować podróż do drenażu rozsączającego. W tym miejscu odbywa się już biologiczne doczyszczenie z udziałem mikroorganizmów.

Zasady działania tunelowej oczyszczalni ekologicznej

Tego rodzaju przydomowa oczyszczalnia ścieków należy do bardziej nowoczesnych. Tunele zastępują drenaż rozsączający. Odbywa się w nich proces napowietrzania i doczyszczania przed wypuszczeniem tego, co pozostanie do gruntu.

Dzięki budowie tuneli oczyszczanie odbywa się na całej ich objętości. Mogą zatem być znacznie krótsze niż drenaż. Należy jednak pamiętać, że tunele stosujemy tylko w sytuacji, kiedy na tradycyjny drenaż nie mamy miejsca.

Jak wybrać oczyszczalnię ekologiczną?

Aby oczyszczalnia ekologiczna działała prawidłowo i bezawaryjnie, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim chodzi o:

  • przepuszczalność gruntu (zła przepuszczalność znacznie utrudnia lub wyklucza możliwość montażu oczyszczalni),
  • przestrzeń, na jakiej będzie wykonany montaż (na dużych działkach drenaż, na ciasnych tunele)
  • poziom wód gruntowych (musi być co najmniej 1,5m od dna rozsączania),
  • głębokość usytuowania rury odprowadzającej ścieki (zbyt głęboko usytuowana rura może wymusić zastosowanie przepompowni ścieku surowego, zwiększając tym samym koszt budowy i eksploatacji oczyszczalni)

Podstawowa różnica dla użytkownika polega na tym, że oczyszczalnia tunelowa może kosztować nieco więcej, lecz za to wymaga znacznie mniej miejsca. Sprawdzi się na niewielkich działkach lub takich, których teren został już zagospodarowany.

Jeśli chcesz, by Twoja oczyszczalnia ekologiczna funkcjonowała prawidłowo, bez przykrych niespodzianek i przepuszczania niechcianego zapachu, koniecznie zamów sprawdzony, dobrej jakości system, wraz z montażem w XYMEN https://xymen.pl/10-oczyszczalnie-ekologiczne. Doświadczona ekipa zapewni Ci bezpieczeństwo, higienę oraz gwarancję na korzystanie z produktu. Możesz tu również liczyć na pomoc w wyborze konkretnego modelu, który będzie optymalnym rozwiązaniem w Twoim przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *