Od czego zależą ceny nowych mieszkań?

Jeśli śledzisz ceny mieszkań, z pewnością niejednokrotnie zauważyłeś znaczące różnice w kwotach oczekiwanych przez sprzedawców z pozoru podobnych nieruchomości. Na kształtowanie się cen na rynku wpływa bowiem wiele czynników, a nie wszystkie z nich widoczne są na pierwszy rzut oka. Warto więc wiedzieć, jakie kwestie mają tu szczególnie istotne znaczenie — dzięki temu będziesz w stanie celnie określić opłacalność danej oferty i zdecydować się na taką nieruchomość, która najlepiej przysłuży się Twoim celom.

Jakie czynniki wpływają na cenę nowego mieszkania?

Podczas przeglądania ofert mieszkań naszą uwagę przykuwają przede wszystkim zdjęcia nowych nieruchomości oraz ich cena. Aby ocenić, czy dany lokal jest wart kwoty, jaką żąda za niego sprzedawca, musimy jednak pamiętać o zapoznaniu się z kilkoma kluczowymi czynnikami, które wpływają na wartość nieruchomości.

Lokalizacja

W opinii wielu osób to właśnie lokalizacja przesądza o wartości mieszkania. Trudno dyskutować z tym stanowiskiem — nieruchomości położone w atrakcyjnych regionach niemal zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem i w błyskawicznym tempie znikają z rynku. Z im bardziej „rozchwytywaną” lokalizacją mamy do czynienia, z tym wyższymi cenami lokali musimy się mierzyć. Na szczęście nieruchomości mieszkalne są stale budowane zarówno w mniejszych miejscowościach, jak i w centrach wielkich metropolii, na terenie całego kraju. W sercu Dolnego Śląska działalność prowadzi na przykład Republika Wnętrz — deweloper budujący nowe mieszkania Wrocław.

Metraż

Jak z pewnością się domyślasz, duże mieszkania są znacznie droższe niż te mniejsze. Metraż ma bardzo istotny wpływ na cenę nieruchomości, ale od niego zależy też komfort życia w lokalu. Oszczędzanie na tym parametrze nie zawsze ma sens, w szczególności jeśli lubimy przestronne wnętrza lub poszukujemy mieszkania dla całej rodziny. Przed zakupem nieruchomości warto też przyjrzeć się rozkładowi lokalu i określić, czy metraż poszczególnych jego części odpowiada Twoim potrzebom.

Poziom i standard wykończenia

Nowe mieszkania dostępne są zarówno w stanie surowym, jak i w pełni umeblowane i wyposażone. Wybór tej drugiej opcji wiąże się z koniecznością dopłaty za urządzenie naszego lokum, jednak pozwala nie przejmować się przeprowadzaniem remontu na własną rękę. Mieszkanie w stanie surowym jest tańsze, ale doprowadzenie go do stanu użyteczności wymaga czasu. Opcja ta pozwala jednak na maksymalną kontrolę nad końcowym efektem, dlatego chętnie wybierają ją na przykład osoby o bardzo specyficznym guście w zakresie aranżacji wnętrz.

Właściwości budynku mieszkalnego

Często przeoczany czynnik kształtujący cenę mieszkania to właściwości budynku, w którym znajduje się dany lokal, oraz najbliższe jego otoczenie. Mowa tu na przykład o takich kwestiach jak dostępność balkonów czy ogródków, zamykanych garaży lub miejsc parkingowych, a także o dostępnych na terenie nieruchomości obiektów infrastruktury takich jak ławki czy place zabaw dla najmłodszych. Nowoczesne materiały konstrukcyjne czy rozwiązania energooszczędne również kosztują, jednak w dalszej perspektywie pozwalają znacząco zredukować koszt eksploatacji lokalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *