Ogrodzenie betonowe – właściwości i zalety

Ogrodzenia posesji pełnią kilka istotnych zadań, dlatego powinny być nie tylko estetyczne, ale i jakościowe oraz dostosowane do potrzeb właścicieli. Jednym z najpopularniejszych typów są ogrodzenia betonowe. Jakie mają właściwości i zalety? Ile kosztują i jak je zamontować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule!

Ogrodzenia betonowe są coraz częściej wykorzystywane do tworzenia ogrodzeń prywatnych posesji. I nie ma się czemu dziwić! Zachwycają udoskonalonymi konstrukcjami oraz ciekawym wzornictwem. Można je dostosować do swoich preferencji, stylu przydomowego ogródka czy elewacji budynku. Co więcej, ich najbardziej cenioną właściwością jest trwałość – ogrodzenie betonowe będzie służyło nam przez długie lata. Niestraszne mu są trudne czynniki atmosferyczne, takie jak opady deszczu, śnieg, wiatr, mróz czy bardzo intensywne nasłonecznienie. Dodatkowych właściwości ogrodzenia nabierają wraz z prawidłowym i solidnym montażem – wówczas stają się stabilne, trudno je sforsować i zachwycają swoim eleganckim wyglądem. Warto też wspomnieć, że za ogrodzenie betonowe cena będzie niższa aniżeli za ogrodzenie kamienne, co oczywiście jest kolejnym atutem.

Ogrodzenie betonowe – rodzaje

Wybór ogrodzenia często uwarunkowany jest tym, w jakiej okolicy znajduje się dom – inne rozwiązanie wybierzemy, by stworzyć designerskie ogrodzenie, np. z kostki brukowej zaporę od hałasu i kurzu z ulicy, a inne wówczas, gdy z posesji rozpościera się piękny widok na okolicę. Jakie są rodzaje ogrodzeń betonowych?

  • Ogrodzenie z bloczków – trwałe, uniwersalne i zdecydowanie najpopularniejsze. Dostępne są w różnych wariantach rozmiarowych, dzięki czemu styl można dostosować do preferencji.
  • Ogrodzenie betonowe dwustronne – modułowe ogrodzenie o identycznym wzorze z obu stron – przodu i tyłu płyt betonowych. Dają dużą dowolność w wybieraniu wzorów i kolorów. Można wybrać np. ogrodzenie łupane albo ogrodzenie betonowe gładkie.
  • Ogrodzenie
  • betonowe ażurowe
  • – nie zapewniają pełnej ochrony przed wzrokiem przechodniów, ale są bardzo dekoracyjne.
  • Ogrodzenie betonowe panelowe – może być w pełni kryte, odgradzając posesję od otoczenia lub też z prześwitami między panelami.
  • Ogrodzenie betonowe wylewane – trwałe i dobrze tłumi hałas, ale jest pracochłonne. Trzeba wiedzieć, jak zrobić formę do ogrodzeń betonowych, ale też wylać stopy i ławy fundamentowe, a także zachować dylatację i deskowania.

Ogrodzenie betonowe – jak zamontować je samemu?

Zastanawiasz się, jak zrobić ogrodzenie betonowe? Tak, jak są etapy projektowania ogrodu, tak też są etapy projektowania ogrodzenia betonowego! Pamiętaj, że zanim rozpoczniesz montaż, konieczne jest dobre rozplanowanie przedsięwzięcia. Należy ustalić wysokość ogrodzenia, rozmieszczenie furtek czy ewentualnej bramy wjazdowej. W kolejnym kroku należy wyznaczyć oś ogrodzenia (mając na uwadze punkty graniczne), a później wykopać fundamenty pod słupki betonowe ogrodzeniowe. Średnicę i głębokość dołów dostosowuje się do wielkości słupków czy głębokości przemarzania gruntu. Po ustawieniu ich zalewa się je betonem, kontrolując usytuowanie. W czasie zastygania (ok. tydzień), beton należy pielęgnować wodą, by nie powstały spękania. W kolejnym etapie prac należy przygotować elementy, które będą utrzymywać elementy betonowe. Pod panelami można ułożyć prefabrykowane podmurówki betonowe, a jeśli się z nich rezygnuje, należy użyć pręt zbrojeniowy (musi znaleźć się w każdym słupku). Panele betonowe wsuwa się między słupki od góry.

Ile kosztuje ogrodzenie betonowe?

Ile kosztuje płot betonowy? Ile kosztuje metr ogrodzenia? Pytania te często zadają sobie osoby, które planują ogrodzić posesję lub chcą wymienić ogrodzenie na nowe. Wiele zależy od tego, jakie ogrodzenie betonowe wymiary będzie miało, a także na jaki typ ogrodzenia zdecyduje się inwestor. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – inaczej ceny kształtują się przy własnoręcznie wykonywanym ogrodzeniu wylewanym z panelami, a inaczej przy zastosowaniu systemu ogrodzeniowego czy kiedy kupujemy płyty betonowe ogrodzeniowe. Kwot warto szukać u specjalistów, np. firmy Semmelrock, która w swojej ofercie ma liczne ogrodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *