Ogrodzenie tymczasowe – kiedy je stosować?

Istnieje wiele sytuacji, w których warto, a nawet powinno się ograniczyć dostęp do pewnych przestrzeni. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa zarówno pracowników jak i osób postronnych. Gdzie najczęściej wykorzystuje się ogrodzenia mobilne?

Ogrodzenie budowlane używa się do wyznaczenia i zabezpieczenia terenu, na który osoby nieupoważnione nie będą miały wstępu. Są to wszelkiego rodzaju obszary, na których wykonywane są prace budowlane, rozbiórkowe, ziemne, ale także wydarzenia kulturowe i sportowe. Tego typu konstrukcje są proste w montażu, skutecznie spełniają swoją rolę, a także nie sprawiają trudności w przechowywaniu i transporcie. To dobra alternatywa dla jeszcze popularnej siatki leśnej, która dotychczas była używana do wytyczania granic. Jednak rola tymczasowego ogrodzenia jest ściśle powiązana z realizowanym zadaniem. W razie konieczności montaż, ale także demontaż powinien być szybki, łatwy i bezinwazyjny dla otoczenia, co w wypadku siatki nie jest takie oczywiste.

Ogrodzenia ażurowe – najważniejsze informacje

Sama konstrukcja jest prosta. Rama zbudowana jest ze zgrzewanych lub spawanych rur wypełniona metalową siatką o różnej przezierności. Istnieją również ogrodzenia skręcane. Niestety zdarzają się komponenty słabej jakości, które mogą powodować, że płot nie będzie odpowiednio sztywny. To z kolei stwarza zagrożenia dla otoczenia oraz osób poruszających się wzdłuż paneli. Dlatego warto zwracać uwagę na jakość dołączonych elementów.

Odpowiednio przygotowana konstrukcja osadzana jest w bloczkach PVC lub PE, których cechą jest niska waga od 16 kg do 25 kg. Przy zastosowaniu tego typu podstawy optymalnym rozwiązaniem będzie instalacja samego panelu ażurowego bez żadnej plandeki. Nie zaleca się instalacji paneli pełnych we wspomnianych stopach. Do tych ogrodzeń dedykowane są cięższe podstawy betonowe o wadze od 32 kg do 36 kg. Wynika to z tego, że plandeka lub blacha przy porywistym wietrze generują duży opór. W celu zapewnienia stabilności płot musi być odpowiednio dociążony, aby się nie przemieszczał.

Bezpieczeństwo podczas eksploatacji

Warto wybierać towar wysokiej jakości oferowany przez renomowanych producentów. Dzięki temu mamy pewność, że ogrodzenie nie zawiedzie i posłuży nam przez długie lata. Słabej jakości komponenty stwarzają zagrożenia niestabilności, co może narazić życie i zdrowie ludzkie, a także zniszczenie mienia. Dlatego mimo wszystko warto wybierać konstrukcje spawane lub zgrzewane, które są mniej podatne na działanie czynników zewnętrznych. Zapewnią one odpowiednią wytrzymałość i stabilność nawet w trudnych warunkach.

Sama instalacja ogrodzenia powinna zacząć się od wytyczenia granic. Jeżeli wyznaczony teren został odpowiednio oznaczony należy zainstalować panele w stopach, a te przytwierdzić do podłoża. Częstym błędem jest mocowanie w nieodpowiednich osadzeniach w bloczku. Zdarza się, że wykorzystuje się skrajne dziury, aby zaoszczędzić nieco miejsca lub nie przekroczyć terenu działki. To praktyka zła, która jest zdecydowanie odradzana. Najlepiej montować ogrodzenie w środkowych otworach, a skrajne mają służyć do zakotwiczenia stopy w podłoża.

Panele pełne – zastosowanie

Tego rodzaju ogrodzenie wykorzystuje się, gdy chcemy m.in. coś zasłonić. Często nawet powinno wybrać się taki panel ze względu na bezpieczeństwo osób postronnych. Weźmy na przykład stolicę Polski. Wiele inwestycji realizowanych jest w ruchliwych lokalizacjach. Ogrodzenie tymczasowe o dużej przezierności może spowodować, że śmieci, ale także niebezpieczne elementy mogą wydostać się poza plac budowy. Stwarza to niepotrzebne zagrożenie dla otoczenia, które można wyeliminować.

W celu uniknięcia takich zdarzeń instaluje się panele pełne. Ich konstrukcja pozwala na zatrzymywanie wszystkich przedmiotów, które nie powinny dostać się poza teren prac. Skutecznie sprawdzą się także przy pracach rozbiórkowych, gdzie istnieje duże ryzyko  powstania odprysków czy odłamków różnych tworzyw. Ponadto taki panel przyda się podczas realizacji prac ziemnych, a także ochroni wykonawców przed wzrokiem fanów na zapleczu sceny. Dzięki temu nie dojdzie do zgromadzeń ludzi w nieprzewidzianych miejscach np. trasach ratunkowych i ewakuacyjnych.

Sprawdzone rozwiązania

Instalacja ogrodzenia tymczasowego to dobre i sprawdzone rozwiązanie. Wykonane z odpowiednich elementów zapewnia wytrzymałość i bezpieczeństwo. Łatwość instalacji oraz demontażu sprawia, że po zakończonej pracy panele można łatwo przetransportować. Należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu stopy podczas montażu, aby ta spełniła swoje zadanie i utrzymała ogrodzenie nawet w trudnych warunkach. Ogrodzenia tymczasowe Warszawa stawia na potęgę, a sprawdzone rozwiązania znaleźć można na https://www.sonto.pl/ogrodzenia-budowlane-tymczasowe/.

One thought on “Ogrodzenie tymczasowe – kiedy je stosować?

  1. Bardzo przydatny artykuł nie tylko dla osób zarządzających wielkimi inwestycjami, ale również dla tych, którzy zabezpieczają swoje mniejsze budowy. Na szczęście na rynku znaleźć można całą listę różnych kombinacji, płotów, ogrodzeń barierek itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *