Jak ogrzać dom? Tradycyjne kaloryfery to wciąż najpopularniejsza metoda, ale coraz częściej, zwłaszcza w nowych domach, instalowane jest ogrzewanie podłogowe. Która z tych opcji jest korzystniejsza, zarówno pod względem komfortu domowników, jak i ponoszonych kosztów?
Tradycyjne grzejniki
Grzejniki wydają się najprostszym rozwiązaniem. W mieszkaniach już po prostu są, nie trzeba się przejmować montażem, a w nowobudowanym domu tego typu instalację kładzie się krócej i kosztuje ona znacznie mniej niż nowoczesna podłogówka. Do tego nie ma żadnego znaczenia, jak wykończona zostanie podłoga i można całą jej powierzchnię zakryć grubym, ozdobnym dywanem.
Regulacja temperatury jest dziecinnie prosta, wystarczy przekręcić głowicę przy grzejniku i gotowe. Grzejnikami da się szybko ogrzać cały pokój, prócz tego w każdym pomieszczeniu łatwo ustawić taką temperaturę, jaka w danym momencie jest potrzebna. Sporym problemem jest jednak to, że pomieszczenie nie nagrzewa się równomiernie, a co gorsza, najcieplej jest przy suficie, podczas gdy podłoga często pozostaje chłodna – żeby to zmienić, trzeba mocniej odkręcić grzejnik, co z kolei przekłada się na wyższy koszt ogrzewania.
Kolejny minus to zwiększony ruch powietrza. Grzejniki wykorzystują zjawisko konwekcji, co oznacza więcej kurzu i pyłków, a to zła wiadomość dla alergików.
Ogrzewanie podłogowe
Alternatywą dla grzejników jest ogrzewanie podłogowe. Montaż podłogówki jest dość kosztowny i żeby cała inwestycja się zwróciła, musi minąć przynajmniej kilka lat. Rachunki za ogrzewanie są jednak znacząco niższe, przede wszystkim dlatego, że przy podłogówce temperatura może być o kilka stopni niższa, a i tak nie odczuje się pogorszenia komfortu.
To dlatego, że przy ogrzewaniu podłogowym oddawanie ciepła odbywa się przez promieniowanie. Ciepło unosi się od podłogi i na całej powierzchni jest dokładnie ta sama temperatura. Minus tego rozwiązania to konieczność rezygnacji z dywanów. czy Zastosowanie takich podłóg jak grube wykładziny czy drewniany parkiet wymaga uwzględnienia ich w obliczeniach instalacji ogrzewania podłogowe. Najlepszym materiałem są takie, które nie blokują przepływu ciepła. Należy również pamiętać o tym, aby przy stosowaniu źródeł niskoparametrowych takich jak pompy ciepła, należy zagęścić rozstaw rur pętli grzejnych.
Są także systemy, jak np. te oferowane przez Uponor.pl, które zimą zapewniają ogrzewanie, a latem chłodzenie pomieszczeń. Dzięki temu temperaturę wnętrza można dopasować do aktualnych warunków pogodowych i podobnie jak w przypadku grzejników, jest to bardziej komfortowe rozwiązanie od przenośnych czy stacjonarnych klimatyzatorów.