Opłacalność fotowoltaiki. Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na inwestycję w fotowoltaikę, musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych aspektów. To bardzo ważne, aby była to dla nas opłacalna inwestycja. O czym należy pamiętać?

Instalacja fotowoltaiczna dla domu

Niezbędne do montażu instalacji fotowoltaicznej w naszym domu jest obliczenie jej odpowiedniej mocy. Musimy wziąć pod uwagę roczne zużycie energii elektrycznej i to, jak wysokie do tej pory płaciliśmy rachunki za prąd. Średnia moc fotowoltaiki dla gospodarstwa domowego wynosi 5 kW, jednak może zdarzyć się, że przy złych obliczeniach nasza instalacja będzie za duża lub za mała. Wówczas koszty wcale nie zmaleją, a my nie będziemy mogli wykorzystać potencjału naszej instalacji. Pomocny w tym jest kalkulator fotowoltaiczny, który przy wstępnym oszacowaniu jest w stanie określić, czy inwestycja w panele będzie dla nas opłacalna.

Montaż paneli fotowoltaicznych - SunErgo

Inwestycja w panele fotowoltaiczne

Do przekalkulowania kosztów mocy i wielkości instalacji należy doliczyć koszt montażu i pozostałych potrzebnych do instalacji elementów. Może okazać się, że wymagana będzie renowacja naszego dachu, co też może wpłynąć na opłacalność naszej inwestycji. Panele muszą być zamontowane (pod odpowiednim kątem do promieni słonecznych) na dachu, który nie będzie zacieniony. W przeciwnym razie nie spełnią one swojej roli.

Opłacalność fotowoltaiki dla domu

Podłączenie naszej instalacji do publicznej sieci elektroenergetycznej umożliwia nam stały dostęp do wyprodukowanych przez naszą instalację nadwyżek energii. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest możliwość odsprzedawania nadwyżek do sieci energetycznej. Jeśli z audytu wyniknie, że fotowoltaika dla naszego domu będzie opłacalna, warto skorzystać z dofinansowania z programu takiego jak Mój Prąd. W jego ramach można otrzymać bezzwrotną dotację na zakup i montaż instalacji.

Na opłacalność paneli fotowoltaicznych wpływa także ich jakość i odporność na opady atmosferyczne. Gwarancja paneli od dobrego producenta może sięgać nawet do 50 lat! Instalacja będzie działać bezawaryjnie, jeśli będziemy pamiętać o jej corocznej konserwacji. Informacje o tym, co jeszcze wpływa na opłacalność fotowoltaiki znajdują się na stronie: https://sunergo.pl/blog/oplacalnosc-fotowoltaiki/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *